ارزدیجیتالپیشنهاد سردبیرمقاله

چرا صرافی های متمرکز دنیای ارزهای دیجیتال را به سمت آینده هدایت می‌کند؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

آیا صرافی های متمرکز به ارائه و فراهم‌سازی محیط قانون‌گذاری‌شده مورد نیاز برای تکامل و گسترش پذیرش ارزهای دیجیتال ادامه خواهند داد یا آینده متعلق به صرافی های غیر متمرکز (DEX) است؟

مازیار نسیمی
منبع: میهن بلاک چین

بدون شک صرافی های غیر متمرکز یک توسعه هیجان‌انگیز در عرصه ارزهای دیجیتال هستند. DEX ها معاملات مستقیم ارزهای دیجیتال بین کاربران و بدون نیاز به واسطه مانند یک صرافی متمرکز مورد اعتماد را تسهیل می‌کنند. این موضوع به کاربران امکان می‌دهد تا تصدی سرمایه خود را حفظ کنند.

صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز

اگرچه صرافی های غیر متمرکز مزایای مختص به خود را دارند، اما هنوز فاقد مفاد قانون‌گذاری و مقیاس‌پذیری هستند که نکاتی کلیدی در خصوص تعیین مسیر آینده صنعت ارزهای دیجیتال هستند. صرافی های متمرکز به ایفای نقش کلیدی خود در این اکوسیستم ادامه خواهند داد و نقدینگی مورد نیاز برای رشد جامعه بزرگ ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند.

مزایای فرایند احراز هویت صرافی های متمرکز برای کاربران

صرافی های غیر متمرکز نیازی به قانون‌گذاری ندارند و از کاربران خود، تاییدیه احراز هویت را درخواست نمی‌کنند. DEX ها می‌توانند بازارهای همتا به همتایی باشند که بر بستر بلاک چین و توسط قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند، اما بسیاری از افراد به اشتباه معتقد هستند که نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و همچنان به سراغ صرافی های متمرکز می‌روند. در چشم‌انداز کنونی، اجتناب صرافی های غیر متمرکز از قانون‌گذاری بسیار بعید خواهد بود، به ویژه هنگامی که محافظت از مشتریان به نکته بسیار مهمی در این حوزه صرافی های متمرکز و غیر متمرکز تبدیل شده است.

فروپاشی صرافی بیتمکس و تاثیر آن بر صرافی‌های غیرمتمرکز!

صرافی های متمرکز در این زمینه از صرافی های غیر متمرکز جلوتر هستند، زیرا مطابق با قانون‌گذاری‌ها پیش می‌روند و اکثر آنها دارای فرآیندهای تایید احراز هویت هستند. برای مثال، فرآیند تایید احراز هویت در صرافی های متمرکز به یک استاندارد در قوانین و مقررات اقدامات احراز هویت، ضدپولشویی و تامین بودجه ضدتروریسم تبدیل شده است. این اقدامات امنیتی مانع از تراکنش‌های غیرقانونی و بهبود امنیت کیف پول پلتفرم موردنظر می‌شود.

ارائه تجربه معاملاتی سریعتر و بهتر به کاربران

اگرچه محبوبیت صرافی های غیر متمرکز رو به افزایش است، اما نسبت به صرافی های متمرکز دارای حجم معاملات و نقدینگی کمتری هستند. داشتن نقدینگی کافی به صرافی های متمرکز کمک می‌کند تا نوسان‌های بزرگ بازار را تحت کنترل داشته باشند.

این حجم از نقدینگی را می‌توان در صرافی هایی نظیر بیتفینکس مشاهده کرد که بیشترین نقدینگی بیت کوین و اتر را در اختیار دارد. قدرت و میزان نقدینگی بیتفینکس طی ۲۴ ساعت در تاریخ ۱۲ و ۱۳ مارس، هنگامی که قیمت بیت کوین تا ۵۰ درصد کاهش یافت، مشهود بود.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که بیشترین حجم معاملات BTC/USD و BTC/USDT را در این برهه در اختیار داشت. اگرچه صرافی های غیر متمرکز راهکارهای غیرتصدیانه ارائه می‌دهند و همه‌چیز را به صورت درون زنجیره‌ای اجرا می‌کنند، اما این نکته که تمام سفارش‌ها و تراکنش‌ها به صورت عمومی است منجر به افزایش احتمال فرانت رانینگ یا استفاده از اطلاعات پنهان معاملات کاربران توسط اپراتورهای نودهای بلاک چین می‌شود. این موضوع می‌تواند مانع از بهبود تجربه معاملاتی کاربران و رشد جامعه ارز دیجیتال شود.

صرافی های متمرکز به ایفای نقش کلیدی در پذیرش ارزهای دیجیتال ادامه خواهند داد

هنگامی که صحبت از مقیاس‌پذیری می‌شود، صرافی های غیر متمرکز به دلیل ظرفیت محدود خود، پتانسیل و فرصت رشد را دارند.

بعضی از سریعترین بلاک چین‌ها مدعی هستند که تا ۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را می‌توانند پردازش کنند. هرچند، این ادعا کمی گمراه‌کننده است، زیرا این معیار به معنای راندمان ۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه در سراسر جفت ارزهای یا محصولات نیست.

اگر بیش از یک محصول فهرست شده باشد، این عدد می‌تواند تا ۵۰۰ تراکنش در ثانیه برای هر محصول کاهش یابد. ورود کاربران بیشتر به صرافی های غیر متمرکز می‌تواند منجر به ایجاد تاخیر در شبکه، افزایش کارمزد تراکنش‌ها و ایجاد مانع در مسیر مقیاس‌پذیری بلاک چین‌ها شود. در حالی که صرافی های متمرکز چنین محدودیتی را ندارند.

در این بین، صرافی های متمرکز خود را به عنوان زیرساخت‌های مقیاس‌پذیر و با عملکرد عالی اثبات کرده‌اند و از استراتژی‌های متنوعی پشتیبانی می‌کنند. این موضوع به صرافی های متمرکز امکان می‌دهد تا سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و سازمانی که صنعت ارزهای دیجیتال به آنها نیاز دارد را جذب کنند تا مقیاس‌پذیرتر شوند و پذیرش گسترده به دست آورند.

در واقع، صرافی های متمرکز حتی همانند صرافی های غیر متمرکز عمل می‌کنند و ویژگی‌هایی نظیر راهکارهای غیرتصدیانه ارائه می‌دهند. این راهکارهای دوگانه یا هیبرید به صرافی های متمرکز امکان می‌دهد تا تجربه‌ای با عملکرد عالی ارائه دهند و با رعایت قوانین از مزایای خودتصدی (self-custody) بهره ببرند. صرافی های غیر متمرکز به تدریج جایگاه خود را به دست می‌آورند و مشخص است که صرافی های متمرکز نیز به تکامل خود ادامه داد و در هدایت صنعت و جامعه ارزهای دیجیتال در سال‌های آتی نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره 3، آبان‌ماه ۱۳۹۹ : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا