خانه / فین‌تک / ارزدیجیتال / استخراج ارز دیجیتال / بررسی چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛ چه زمان می‌ توان بازدهی بهتر از بیت کوین داشت؟
بررسی چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛ چه زمان می‌ توان بازدهی بهتر از بیت کوین داشت؟

بررسی چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛ چه زمان می‌ توان بازدهی بهتر از بیت کوین داشت؟

با استفاده از رویکرد مبتنی بر داده، استخراج‌کنندگان بیت کوین، هم در بخش سهامی عام و هم در بخش خصوصی امکان دستیابی به بازگشت سرمایه قابل‌توجهی دارند. این مقاله دو هدف خاص را دنبال می‌کند. اول، به‌روزرسانی خوانندگان در مورد آخرین تحولات سهم هش ریت ماینرهای سهامی عام، میزان تولید، و دارایی‌های بیت‌کوین آن‌ها و سپس ارائه چارچوبی برای نحوه سرمایه‌گذاری در ماینرهای بیت کوین، با تمرکز بر بخش سهامی عام. در ادامه به بررسی چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛ چه زمان می‌ توان بازدهی بهتر از بیت کوین داشت می پردازیم.

چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛
گزارشی از نرخ هش ماینرهای عمومی

با نزدیک شدن به پایان ماه، تا چند هفته دیگر دور دیگری از آخرین گزارش عملکرد تولید ماینرهای سهامی برای ماه مه ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد. بنا بر آخرین گزارش‌های تولید ماهانه، آوریل ۲۰۲۲ نیز نرخ هش رو به رشد بود و موجودی بیت کوین ماینرها نیز علی رغم تولید، ثابت ماند. گروه ماینرهای سهامی که در زیر اطلاعات آن‌ها را خواهید دید، اکنون تقریبا ۱۸٪ از کل نرخ هش شبکه را با هش ریت ۳۷.۹۱ EH/s ماه آوریل در اختیار دارند. آخرین هش ریت کل شبکه ۲۰۹.۹۱ EH/s بود.

دارایی بیت کوین ماینرها اکنون ۴۶۱۳۲ بیت کوین به ارزش بیش از ۱.۳ میلیارد دلار با قیمت ۲۹۰۰۰ دلار است. این رقم با احتساب ماینرهایی که داده‌ها را در ماه مارس و آوریل گزارش کرده‌اند، حدود ۷ درصد افزایش ماهانه داشته است. همه این داده‌ها مربوط به پیش از سقوط بازار بیت‌کوین از ۴۰۰۰۰ دلار است، بنابراین به‌روزرسانی داده‌ها در ماه آینده کلیدی خواهد بود تا ببینیم آیا استخراج‌کنندگان برتر بخش عمومی در واکنش به این اتفاق میزان دارایی بیت‌کوین یا نرخ هش خود را کاهش می‌دهند یا نه.

هش ریت ماینرهای دولتی برتر بیت کوین
هش ریت شرکت‌های استخراج بورسی مختلف. منبع: bitcoinmagazine.com
هش ریت برترین شرکت‌های ماینینگ سهامی از مارس ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲. منبع: bitcoinmagazine.com

دارایی بیت کوین ماینرهای برتر دولتی
دارایی بیت کوین شرکت های استخراج. منبع: bitcoinmagazine.com
تولید ماهانه بیت کوین ماینرهای دولتی برتر
تولید بیت کوین ماهانه شرکت‌های استخراج. منبع: bitcoinmagazine.com

چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛
سرمایه گذاری در ماینرهای دولتی بیت کوین

سرمایه‌گذاری در ماینرهای بیت‌کوین سهامی عام، ریسک‌هایی را به همراه دارد که خرید بیت‌کوین خود ندارد. دلایلی همچون ریسک عملیاتی و همچنین این واقعیت که سهام عمومی با چندین برابر سود مورد انتظار آینده معامله می‌شوند. در شرایطی که بازده اسناد خزانه (ایالات متحده) به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد، این امر باعث کاهش چند برابری سود می‌شود، به همین دلیل است که بازار سهام در کل در طول سال ۲۰۲۲ عملکرد ضعیفی داشته‌ است.

با این حال، شیوه مربوط به ارزیابی ماینرهای بیت کوین سهامی عام، کمی متفاوت است. برخلاف سایر تولیدکنندگان کالا، ماینرهای بیت کوین اغلب سعی می کنند تا حد ممکن بیت کوین را در ترازنامه خود نگه دارند. چرا که عرضه بیت کوین در آینده با ۱۰۰ درصد قطعیت مشخص است و می‌دانیم که بر خلاف نفت، فلزات و غیره، دقیقا با چه فرمولی کاهش خواهد یافت.

این چنین، اگر سرمایه‌گذاری این سهام را بر حسب بیت‌کوین ارزش‌گذاری کند، می‌تواند به عملکرد بهتری نسبت به قیمت بیت‌کوین دست یابد در صورتی که با استفاده از رویکرد داده‌محور، سرمایه خود را در زمان مناسبی از سیکل بازار تخصیص دهد.

جهت مشاهده ودانلود فایل pdf ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

زمان بهینه برای سرمایه‌گذاری در ماینرهای بیت کوین سهامی عام چه زمانی است؟

یک چارچوب بسیار ساده برای سرمایه گذاران چنین است:

بازار گاوی قیمت هش= ماینرهای بیت کوین بهتر از بیت کوین عمل می‌کنند

بازار خرسی قیمت هش= ماینرهای بیت کوین عملکرد ضعیفی نسبت به بیت کوین دارند

قیمت هش برابر است با درآمد ماینر تقسیم بر نرخ هش (درآمد روزانه ماینر به ازای ۱ TH/s، همانطور که برای اولین بار توسط تیم Luxor ابداع شد).

در حالی که مطمئنا متغیرهای دیگری در ارزش‌گذاری این شرکت‌ها دخیل هستند، از جمله ریسک های عملیاتی و صلاحیت تیم مدیریت، این چارچوب ساده‌ای برای سرمایه‌گذاران است تا آن را درونی سازی کرده و در آینده استفاده کنند.

برای شروع، بیایید نرخ هش را از ابتدای سال ۲۰۲۰ نشان دهیم، که قیمت هش تا حدی از آن مشتق شده است.

هش ریت میانگین بیت کوین
نرخ هش متوسط بیت کوین منبع: bitcoinmagazine.com

در زیر قیمت هش (درآمد روزانه ماینر به ازای هر TH/s) به دلار و بیت کوین آمده است.

قیمت هش بیت کوین
منبع: bitcoinmagazine.com

در حال حاضر، قیمت هش ۰.۱۱۸ دلار است که بالاتر از پایین ترین قیمت ۰.۰۷۴ دلار در سال ۲۰۲۰ است، اما همچنان که نرخ هش (و متعاقبا دشواری ماینر) با کاهش قیمت افزایش می‌یابد، این قیمت به سرعت در حال کاهش است.

بیایید نگاهی به آخرین قیمت هش چرخه‌های گاوی و خرسی بیندازیم و نحوه عملکرد ماینرهای سهامی را نه در برابر دلار، بلکه در مقابل بیت کوین ببینیم (زیرا باید تمام هدف سرمایه‌گذاری در عملیات ماینینگ همین باشد).

در زیر قیمت هش از پایین‌ترین حد در سال ۲۰۲۰ تا بالاترین میزان آن در سال ۲۰۲۱ و عملکرد چند ماینر سهامی عام ($MARA، $RIOT، $HUT) با معیار بیت کوین آورده شده است. در طول بازار گاوی قیمت هش (که قیمت سریعتر از نرخ هش افزایش می‌یابد)، این سه نام به ترتیب با ۳۱۸، ۲۰۷ و ۶۲ درصد، از بیت کوین بهتر عمل کردند.

قیمت هش بیت کوین و سهام ماینرهای دولتی
قیمت هش بیت کوین و قیمت سهام شرکت‌های ماینینگ سهامی بر حسب بیت کوین. منبع: bitcoinmagazine.com

به دنبال بالاترین قیمت هش در اکتبر با ۰.۴۲۲۲ دلار تا امروز که قیمت هش ۰.۱۱۸۲ دلار است، همین نام‌ها در برابر بیت کوین چنین درآمدی داشته‌اند:

RIOT$: -۵۵.۶۷

۵۹.۲۱-: HUT$

MARA$: -۶۲.۱۲٪

قیمت هش بیت کوین و سهام ماینرهای دولتی
چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ
منبع: bitcoinmagazine.com

در حالی که خود بیت کوین آشکارا از زمان اوج خود در پاییز ۲۰۲۱ (۵۷٪ کاهش) به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است، ارزش این ماینرهای سهام عمومی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و اکثر آنها بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته‌اند.

بیت کوین و سهام ماینرهای دولتی
بیشترین کاهش از سقف سهام شرکت‌های استخراج. منبع: bitcoinmagazine.com
ارزش بازار ماینر دولتی بیت کوین
منبع: bitcoinmagazine.com
چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ
سهام ماینر دولتی بیت کوین
منبع: bitcoinmagazine.com

هدف این مقاله تشریح چرخه‌ای بودن صنعت ماینینگ و نحوه نگرش به این اوراق بهادار در هنگام بررسی چرخه بازار بیت کوین است.

یکی دیگر از واقعیت های مهم بازار بیت کوین این است که نرخ هش در طول تاریخ خود به صورت تصاعدی در حال افزایش بوده است، که به نوبه خود به این معنی است که قیمت هش هم به دلار و هم به بیت کوین کاهشی است.

طبق آنچه قبلا گفته شد، تمام هدف سرمایه‌گذاری در عملیات ماینینگ باید کسب بیشترین میزان بازگشت سرمایه بر حسب بیت کوین باشد. اگر نتوانید به بازگشت سرمایه مثبت از نظر بیت کوین دست یابید، احتمالا در وهله اول سرمایه‌گذاری خوبی نبوده است.

بنابراین، به دلیل کاهش پاداش بلاک و افزایش نرخ هش، قیمت هش بر حسب بیت کوین با هر تعدیل دشواری مثبت و رویداد نصف کردن، به‌صورت برنامه‌ریزی شده در حال کاهش است.

قیمت هش بیت کوین
قیمت هش. منبع: bitcoinmagazine.com

به زبان ساده، این بدان معنی است که تولید یک واحد اضافه‌تر بیت کوین با یک واحد هشروز به روز سخت‌تر می‌شود، به همین دلیل است که زمان سرمایه‌گذاری در ماینرهای سهامی عام و همچنین خود ریگ‌های ASIC می‌تواند چنین سودآور باشد.

جهت مشاهده ودانلود فایل pdf ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” اینجا کلیک نمایید.

یادداشت پایانی

در حالی که هیچ چیز قطعی نیست، با استفاده از رویکرد مبتنی بر داده، می‌توان به بازده سرمایه گذاری قابل توجهی از نظر بیت کوین با ماینرهای بیت کوین، هم در بخش عمومی و هم در بخش خصوصی دست یافت. در حالی که دستیابی به سطوح سودمند عملکرد نسبی، مستلزم تجزیه و تحلیل (و شانس) خوبی در رابطه با نرخ هش بیت کوین، عملکرد قیمت بیت کوین و به طور فزاینده پس زمینه اقتصاد کلان است، انتظار داریم که بار دیگر فرصتی برای سرمایه‌گذاران ماینینگ به ویژه شرکت‌های ماینینگ سهامی عام به وجود بیاید تا در آینده‌ای نه چندان دور در این زمینه بهتر عمل کنند. اگرچه امروز شاید آن روز نباشد، ماموریت ما ارائه تحلیل شفافی در مورد اکوسیستم بیت کوین است، با این هدف که به افراد و موسسات کمک کنیم در مورد پس‌انداز/ سرمایه‌گذاری خود تصمیم‌گیری آگاهانه بکنند.

منبع: میهن‌بلاک‌چین

بررسی چرخه عملکرد شرکت های ماینینگ؛ چه زمان می‌ توان بازدهی بهتر از بیت کوین داشت؟

حتما ببینید

اولین استیبل کوین شبکه بیت کوین در راه است

اولین استیبل کوین شبکه بیت کوین در راه است

آرمین آزاد شرکت استیبلی (Stably)، فراهم‌کننده استیبل کوین به‌عنوان یک سرویس به‌تازگی از توکن جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *