امنیت اطلاعات

چگونه از اطلاعات‌مان در فضای وب مواظبت کنیم ؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

برای هیچ یک از ما ردیابی و دزدی اطلاعاتمان خوشایند نیست، اما این عصر، عصر دیجیتال و ارتباطالات است پس باید یاد بگیریم که چگونه به ضرر خودمان کار نکنیم.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی به نقل  خبرگزاری صدا و سیما، تا حرف اینترنت می‌شود بعضی‌ها شروع می‌کنند به بدگویی درباره اینترنت و عموما می‌گویند: «چقدر انسان امروزه بیچاره است که به جای تجربه‌ی حس‌های جدید و واقعی مجبور است از فضای مجازی و اینترنت استفاده کند» و بعد هم نسخه‌ای با عنوان رژیم اینترنتی و فضا‌های مجازی برایمان می‌پیچند و از سخت بودن روز‌های اولیه این رژیم صحبت می‌کنند. شاید ما خودمان هم جزو همین دسته از افراد باشیم؛ اما این موضوع … قابل انکار است که ما برای پیشبرد زندگی خود به سبک عصر دیجیتال، نیازمند سرعت اینترنت هستیم.

هوشمندی‌های گوگل

برای هیچ یک از ما ردیابی و دزدی اطلاعاتمان خوشایند نیست، اما این عصر، عصر دیجیتال و ارتباطالات است. ما نمی‌توانیم بدون استفاده از این ابزار‌ها زندگی‌ای به سرعت دیگران داشته باشیم پس باید یاد بگیریم که چگونه به ضرر خودمان کار نکنیم. گوگل و فیسبوک اطلاعاتی که درباره ما دارند را به شرکت‌های تبلیغاتی می‌فروشند.

این شرکت‌ها با استفاده از اطلاعات رایج نیاز‌های ما را می‌سنجند و در راستای آن‌ها تبلیغات را انجام می‌دهند. وقتی وارد حوزه امینیتی دیجیتال می‌شویم خیلی راحت قابل پیش بینی و فقط مانند ملوکول‌های کوچکی در ماشین‌های عظیم هستیم؛ اما چه کاری از ما ساخته است تا مقابل به مثل کنیم؟

از اطلاعات خود محافظت کنیم

چیز‌هایی مانند به خاطر سپاردن پسورد‌ها توسط حافظه موبایل یا حساب کاربری گوگل ابداٌ ممنوع. چون امنیت اطلاعات شخصیمان پایین می‌آید. اگر با جیمیل وارد حساب‌های گوگل خود می‌شویم باید بگویم که بیشتر از آنچه فکر کنیم گوگل اطلاعات ما را می‌داند به طور مثال: موضوعاتی که در گوگل جستوجو می‌کنیم. بهتر است گزینه حذف خودکار تاریخچه گوگل را فعال کنیم. معمولا بعد از دانستن این موضوع این سوال را میپرسیم که اطلاعات ما به درد چه کسی می‌خورد! اما باید گفت ما تا زمانی نگران اطالاعات شخصی و خصوصی خود نیستیم که در موبایل و لپ‌تاپ خودمان باشد.

گوگل می‌داند کجا هستید

شما به صورت آنلاین کاملا قابل ردیابی هستید، مانند: مسیر‌هایی که با استفاده از گوگل مپ دنبال می‌‎کنیم و مکانی‌هایی که بیشترین ساعت‌هارا در آنجا می‌گذرانیم (خانه، سره‌کار و …). پیشنهاد این است که تنها در موارد ضروری، مکان یابی تلفن همراه خود را روشن کنید؛ و تا حد امکان از روشن گذاشتن اینترنت همراه در مواقع غیر ضروری خوداری کنید.

وای‌فای رایگان به چه قیمتی؟

بسیاری از مکان‌های عمومی مانند کافی شاپ‌ها، هتل‌ها، فرودگاه‌ها و … مجهز به وای‌فای رایگان هستند. اکثر این اینترنت‌های رایگان، حتی اگر برای اتصال نیاز به رمز عبور داشته باشند هم از اطلاعات خصوصی ما کپی برداری می‌کنند، مانند: عکس‌ها و فیلم‌هایی که دانلود و آپلود می‌کنیم، پیام‌هایی که از طریق فضای مجازی ارسال می‌کنیم، ایمیل‌ها و وبسایت‌ها. بهتر است که از وای‌فای‌های عمومی استفاده نکنیم.

ورود با حساب گوگل یا فیسبوک

هیچگاه برای ورورد به حساب‌های کاربری جدید از حساب فیسبوک و گوگل خود استفاده نکنید، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهید که در دیگر وبسایت‌ها نیز شمارا زیره نظر داشته باشند. برای هر یک از حساب‌های کاربری جدید یک ایمیل جداگانه بسازید که اگر موضوع افشای اطلاعات برای شما پیش آمد، تشخیص دهید که از کدام یک باید شکایت و پیگیری کنید. برخی از وبسایت‌ها مانند وبسایت‌های بانکی، شماره حساب را با امنیت کامل ذخیره می‌کنند، اما با مرتبط کردن حساب گوگل یا فیسبوک، به آن‌ها اطلاعات حساب بانکی خود را هم می‌دهید.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا