رسانه دیجیتال

چین هراسی برای تیک تاک دردسرآفرین شد

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد برنامه تیک تاک تحت بازبینی امنیت ملی قرار دارد و سازمان وی تا چند روز آینده نظرش درباره این برنامه اشتراک گذاری ویدیوی چینی را به رییس جمهور اعلام خواهد کرد.

به گزارش اقتصاد الکترونیکی از ایسنا، اظهارات استیون منوچین، نخستین تایید دولت آمریکا درباره بازبینی تیک تاک توسط کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا (CFIUS) است که قراردادهای خرید توسط خارجیها را برای بررسی ریسکهای امنیت ملی هدف تحقیق و تفحص قرار می دهد و زیر نظر وزارت خزانه داری فعالیت می کند.

منوچین گفت: تیک تاک تحت بازبینی کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا قرار دارد و ما هفته جاری توصیه خود را به رییس جمهور ارائه خواهیم داد.

رویترز در نوامبر گزارش کرده بود که شرکت چینی “بایت دنس تکنولوژی” که شرکت مادر تیک تاک است، بر سر خرید یک میلیارد دلاری برنامه شبکه اجتماعی Musical.ly تحت تحقیقات کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا قرار دارد و نمایندگان آمریکا نسبت به نحوه ذخیره سازی اطلاعات شخصی و همچنین سانسور در این پلتفرم ابراز نگرانی کرده بودند.

نماینده تیک تاک اظهار کرد نمی تواند درباره مسائل کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا اظهارنظر کند اما تیک تاک تلاش می کند بهترین زیرساخت امنیتی را طراحی کرده و یک تجربه اپلیکیشن مطمئن را عرضه کند.

این کمیته می تواند بایت دنس را مجبور کند قرارداد را لغو کند یا اقداماتی انجام دهد تا نگرانیها پیرامون تهدیدهای امنیت ملی رفع شود. گویا بایت دنس پیشنهادی از سوی برخی از سرمایه گذارانش برای انتقال عمده مالکیت تیک تاک به آنها دریافت کرده است. برخی از سرمایه گذاران بایت دنس ارزش این برنامه محبوب را حدود ۵۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده اند.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که توسط منوچین مشایعت می شد، پیش از ترک کاخ سفید و سفر به تگزاس اظهار کرد که ما تیک تاک را بررسی می کنیم.

با تیرگی روابط میان واشنگتن و پکن بر سر شیوع ویروس کرونا و تحولات هنگ کنگ، تیک تاک هدف مقامات آمریکایی قرار گرفته است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اظهار کرده که دولت در حال بررسی ممنوعیت این برنامه است.

بر اساس گزارش رویترز، قانونگذاران حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن هم با اشاره به نگرانی از افتادن اطلاعات شخصی کاربران به دست دولت چین، تصمیم گرفته اند برای محدودیت استفاده از برنامه تیک تاک دست بکار شوند و قصد دارند تا سپتامبر پیشنهادی در این زمینه به دولت ارائه کنند. این برنامه در استرالیا هم در خصوص ریسکهای احتمالی مربوط به حفظ اطلاعات شخصی تحت تحقیقات قرار دارد. تیک تاک اواخر ژوئن در هند به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر که تهدیدی برای امنیت ملی قلمداد شدند، ممنوع شد.

خود تیک تاک اعلام کرده که هرگز اطلاعات کاربران را در اختیار دولت چین قرار نداده و اگر درخواست شود چنین کاری نخواهد کرد.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا