فناوری بلاک چینکسب وکار هوشمند در جهانمقاله کسب و کار دیجیتال

۵ دلیل برای رشد بازار املاک بلاک چینی در دوران کرونا!

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

پاندمی کووید ۱۹ می‌تواند تبدیل به یک نقطه عطف در تاریخ گردد. اتفاقاتی این چنین همه گیر و نابود کننده به ندرت پیش می‌آیند و جهانی با فرصت‌های منحصر به فرد را به همراه می‌آورند. به احتمال زیاد، جهان به روال سابق خود باز نخواهد گشت؛ اما در عوض رو به جلو پیش خواهد رفت. قبل از این پاندمی، بلاکچین پتانسیل تحول آفرینی را داشت؛ اما اکنون مزایای آن بیش از پیش آشکار شده است. کووید ۱۹ می‌تواند به رواج یافتن صنایعی مانند بازار املاک بلاک چینی کمک کند. در عین حال توجه به برخی دغدغه‌های قبلی این حوزه، امری بسیار ضروری است.

پیمان باقری؛ میهن بلاک چین

تحولات در بازار املاک بلاک چینی

بازار املاک بلاکچینی در حال تغییر است. ما این بازار را در اوایل قرن ۲۱ دیدیم، که چطور باعث بحران اقتصادی در جهان شد و در پی آن، بیکاری‌ها و مشکلات بسیار زیادی دامنگیر مردم دنیا و مخصوصا ایالات متحده شد. این یکی از دلایلی است که بازار املاک مبتنی بر بلاک چین در حال محبوبیت یافتن است و این می‌تواند از خیلی سوءمدیریت‌ها در این حوزه جلوگیری کند؛ زیرا زنجیره بلوک با شفافیتی که ارائه می‌کند، باعث بهبود مدیریت و نظارت، هم برای خریداران و هم فروشندگان املاک شود. در اینجا نگاهی به ۵ مورد از مهم‌ترین تحولات این صنعت می‌اندازیم:

۱. پذیرش آن در حال افزایش است

چشمگیرترین تغییری که در بازار املاک بلاک چینی رخ داده است، اندک افزایش کلی در روند استفاده از آن است. کووید ۱۹ باعث شد تا ایرادات سیستم‌های سنتی نمایان شود؛ نقص‌هایی مانند نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و هزینه‌های واسطه‌ای که بلاک چین آنها را حل کرده است. با توجه به مشکلات در حال افزایش امنیت سایبری و دشواری‌های اقتصادی، بلاکچین می‌تواند گزینه جذابی باشد.

با توجه به روند جدید اقبال از Blockchain، اکنون انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۳، رشد ۹۱٪ را در بازار کلی بلاک چین داشته باشیم. این افزایش در زنجیره بلوک با رونق بازار مسکن متقارن شده و چشم اندازی عالی برای بازار املاک مبتنی بر بلاک چین خواهد ساخت.

افراد بیشتری به قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های با امنیت بلاکچینی علاقه‌مند خواهند شد و این روند ادامه خواهد یافت.

۲. افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بازار املاک بلاک چینی

جای تعجب نیست وقتی که پذیرش بازار املاک بلاکچین محور در حال افزایش است، سرمایه گذاری در آن نیز افزایش یابد. تامین بودجه و سرمایه گذاری به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. این سرمایه‌گذاری شامل برخی از سرمایه‌گذاران برجسته‌ای است که به حوزه فناوری علاقه مند هستند؛ برای مثال، اخیرا یک سرمایه گذار ریسک پذیر به نام تیم دراپر (Tim Draper)، در Propy (یک بستر بلاک چینی برای فروش املاک) سرمایه گذاری کرده است.

Propy تنها استارت آپ نوظهور بازار املاک بلاک چینی نیست؛ شرکت‌های کوچک بیشتری در این دوره در حال ظهور هستند و باور گسترده‌ای را در بستر این فناوری‌ها نشان می‌دهد. وقتی سرمایه‌گذاری در بازار املاک بلاک چینی افزایش یابد، این شرکت‌ها رشد کرده و به این صنعت مشروعیت خواهند داد.

۳. تغییر پایگاه‌های مصرف کننده

تمام تحولات در بازار املاک بلاک چینی، ادامه روندهای قدیمی نیستند. قبل از پاندمی کرونا، این بخش به طور عمده بر روی ابزارهای خرید و فروش مسکن تمرکز می‌کرد. اکنون، مشتریانی که به دنبال خرید املاک برای سرمایه‌گذاری هستند، سهم بیشتری از بازار هدف را به خود اختصاص می‌دهند.

با توجه به عدم قطعیت بازار سرمایه اخیر، سرمایه گذاران به دنبال متنوع سازی سبد سهام خود هستند. سرمایه‌گذاری روی املاک و مستغلات یکی از سودمندترین راه‌های متنوع سازی است و شرکت‌های املاک بلاکچین محور، بر این اساس به جمع آوری سرمایه پرداخته‌اند. این روند باعث شده تا تاکید بیشتری روی توکنیزه بازار املاک صورت پذیرد.

۴. رواج بیشتر تراکنش‌های رمز ارزی در بازار املاک و مستغلات

نمی‌شود از تراکنش‌های بلاک چینی صحبت کرد و اسمی از ارز رمزنگاری شده نبرد. اگرچه امروزه بیشتر معاملات دارایی بلاک چین محور توسط ارز فیات انجام می‌شود، اما این آغازی برای تغییر است. همانطور که قبلا گفته شد، توکنیزه کردن اموال در حال افزایش است و سرمایه‌گذاران را قادر می‌سازد تا سرمایه‌گذاری خود در املاک را به شکل رمز ارز مدیریت کنند.

استارت آپ Fintech Reinno پاییز امسال یک پلتفرم توکنیزه شده سرمایه‌گذاری در املاک را با دارایی ۲۳۷ میلیون دلار راه اندازی کرد. همچنین، توکنایز کردن تنها روند تقویت کننده مشارکت رمز ارز در املاک و مستغلات نیست؛ پی پال (PayPal) اخیرا پشتیبانی از رمزارزها را معرفی کرد که در آن، سرمایه‌گذاران قادر خواهند بود ارزهای دیجیتال را دقیقا مانند ارزهای فیات خرج کنند.

۵. افزایش نگرانی‌های نظارتی

اگرچه بازار املاک بلاک چین محور برخی نشانه‌های امیدبخشی را به خود دیده است، اما همه پیشرفت‌ها در این بخش مثبت نیستند. زمانی که فناوری‌های بلاک چینی رشد یافته‌اند، فقدان بخش نظارتی برای آنها برجسته‌تر شده و برای بعضی‌ها نگران کننده است.  اگر بازار املاک مبتنی بر بلاک چین قبل از تنظیم مقررات سر به فلک بکشد، می‌تواند منجر به نگرانی‌های امنیتی گردد و اگر قانون‌ها بیش از حد سختگیرانه باشد، می‌تواند کارایی آن را محدود کند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، در گذشته برای کنترل و نظارت بر بلاکچین با مسائلی روبه رو شده است و باید روند خود را تغییر دهد. اکنون وضعیت نظارتی مبهم زنجیره بلوک بیش از هر وقت دیگری به چشم می‌خورد و می‌تواند مانع رشد آن شود. اگرچه بازار املاک بلاکچینی در حال رشد است، اما اگر چشم انداز نظارتی آن تغییر نکند، ممکن است به سد بزرگی برخورد کند.

جمع بندی

با این همه و در نظر گرفتن همه جوانب، آینده بخش بازار املاک بلاکچینی روشن به نظر می‌رسد. این پاندمی به خیلی از فناوری‌های دیجیتال سرعت بخشیده و بلاکچین نیز از این قائده مستثنی نیست. اگر همین روندها ادامه یابد، بازار املاک بلاکچین محور قانونی‌تر از هر وقت دیگری از دل این پاندمی بیرون خواهد آمد.

مانند همه چیزهای دیگر در طول پاندمی ویروس کرونا، تاثیرات بلندمدت این روندها قطعی نیست. فروش اموال بلاکچین‌محور می‌تواند پس از پاندمی به اوج رسیده، سرعتش کم شود و یا بدون تغییر بماند. اگرچه در حال حاضر نشانه‌های رشدی گسترده در سراسر این بخش مشاهده می‌شود.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا