تجهیزات کامپیوترکسب و کار هوشمند در ایران

اصل بر حمایت از تولید داخل تجهیزات آی‌تی است

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با توجه به سیاست کلی نظام، باید از تولید داخل حمایت شود و اما اگر تجهیزاتی تولید داخل نداشته باشد، بر اساس فرآیندهایی که تعریف شده وارد می‌شود.

 تجهیزات شبکه باید طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات تایید نمونه شود و این تایید نمونه طبق آیین‌نامه‌ای انجام می‌شود که ۱۳ سال پیش تصویب شده است. به همین دلیل اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) درخواست تغییراتی در آیین‌نامه داشتند. آنها با انتقاد از روند ثبت سفارش واردات کالاهای فناوری اطلاعات، خواستار ایجاد بهبود در این روند شدند.

درحالی که سازمان نظام صنفی معتقد است رگولاتوری ناخواسته به قاچاق کالا، ورود کالای بی‌کیفیت، مشکل سرمایه در گردش و عدم پرداخت عوارض گمرکی دامن زده است، در نامه‌ای به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خواستار ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در ۱۳ سال گذشته شد.   البته با گذشت چند ماه از این اظهارات، هنوز آیین‌نامه تصویب نشده تا مشخص شود آیا مطابق با نظرات صنف و سازمان نصر است و یا همچنان مغایراتی وجود دارد.

در این راستا حسین فلاح جوشقانی – رئیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی – با اشاره به موضوع تایید نمونه تجهیزات شبکه به ایسنا گفت: موضوع تایید نمونه در دستور کار کمیسیون قرار دارد و در نوبت خود مورد بررسی قرار می‌گیرد. این موضوع ذی‌نفعان زیادی که یک سرش مردم و مصرف‌کننده‌ها هستند(مردم عادی تا اپراتورها) و  یک سرش تولیدکننده‌ها(آزمایشگاه‌ها) و سر دیگر آن هم واردکنندگان این تجهیزات. باید یک پکیج باشد که بتواند حداکثر نظر مردم را تامین کند و در عین حال که فرآیند را تسهیل می‌کند، نگاهش هم به تولید داخل باشد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه در بعضی از تجهیزات، تولید داخل نداریم؟ گفت: طبق فرآیندها و قوانین مملکت، قاعدتا اگر تجهیزاتی تولید داخلی دارد، باید از آنها استفاده شود. اما اگر تجهیزاتی تولید داخل نداشته باشد، وارد می‌شود و محدودیتی هم نیست. زیرا نمی‌توان توسعه مملکت را متوقف کرد، بنابراین تجهیزات بر اساس فرآیندهایی که تعریف شده وارد می‌شود.

فلاح جوشقانی درباره درخواست سازمان نظام صنفی برای دریافت آمار آزمایشگاه‌ها از سال‌های گذشته، توضیح داد: این آمار وجود دارد و خودشان هم می‌دانند. دوستان ما در نظام صنفی نیت خیر دارند و دنبال این هستند که بگویند در این آمار هیچ جنس وارداتی در تایید نمونه رد نشده است. ما هم امیدواریم هر کس در این حوزه کار می‌کند دنبال کار سالم باشد و تجهیزاتی وارد کند که سالم باشد و تقلبی نباشد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: با وجود این، نمونه‌های زیادی داشتیم که برندهای خیلی مشهوری هم آمدند و در آزمایشگاه‌های ما رد شدند. اعضای نظام صنفی می‌گویند چون این آمار خیلی پایین است، باید فرآیند واردات را ساده کنیم. ما هم به دنبال این هستیم که فرآیندها را ساده کنیم اما اصل بر این است که با توجه به سیاست کلی نظام، از تولید داخل حمایت شود.

وی در پاسخ به این انتقادات که آزمایشگاه‌ها تخصص و افراد کافی را ندارند و تعدادشان کم است، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم آزمایشگاه تولید کنیم و باید از آزمایشگاه‌های موجود در کشور استفاده کنیم. از طرفی به نظر می‌رسد بین این آزمایشگاه‌ها و نظام صنفی هم اختلافاتی وجود دارد که نیاز نیست ما به این حوزه‌ها ورود کنیم. اما آزمایشگاه‌هایی که به این حوزه‌ها وارد می‌شوند، تخصص لازم را دارند و ما هم هر آزمایش را به آزمایشگاهی که تخصصش را دارد می‌فرستیم.

منبع:ایسنا

محتوی دیگر در مورد تجهیزات آی تی و شبکه در اقتصاد الکترونیکی

تجهیزات فناوری باید از رده کالاهای لوکس خارج شوند
با عدم تخصیص ارز، امکان تحویل تجهیزات آی‌تی فراهم نیست
انتقاد از روند آزمایش و تایید نمونه تجهیزات فناوری
رشد خرید تجهیزات شبکه در بحران کرونا
۷۵ درصد تجهیزات شبکه مخابرات ثابت بومی شد
دوقطبی تولید داخل و واردات تجهیزات فناوری
مشکلات واردات تجهیزات آی‌تی؛ این بار تخصیص ارز
محدودیت ورود تجهیزات IT به بهانه تولید داخلی

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

  1. بازتاب: انتقاد از روند آزمایش و تایید نمونه تجهیزات فناوری - پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی
  2. بازتاب: عضو هیئت مدیره سندیکای مخابرات: ۷۵ درصد تجهیزات شبکه مخابرات ثابت بومی شد - پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی
  3. بازتاب: رونق بازار تراشه در دوران کرونا : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی
  4. بازتاب: بزرگترین برندگان کمبود جهانی تراشه : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی
  5. بازتاب: تجهیزات فناوری باید از رده کالاهای لوکس خارج شوند : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا