بیت‌کوینمقاله ارز دیجیتال

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

هاوینگ بیت کوین(Bitcoin Halving) چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟ بعد از هاوینگ چه اتفاقی برای ماینرها خواهد افتاد؟ اینها سوالاتی هستند که سرمایه گذاران و استخراج کنندگان بیت کوین ممکن است داشته باشند. با نزدیک شدن به هر رویداد هاوینگ، سرمایه گذاران می‌ترسند که بیت کوین آنها ارزش خود را از دست بدهد. ماینرها مخصوصاً کسانی که تجهیزات سنگین و عظیم دارند نیز نگران هستند که بعد از این رویداد چه اتفاقی می‌افتد و باعث ضرر آنها می‌شود.

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چیست؟

هاوینگ به معنای تقسیم به دو قسمت مساوی است. اما آیا بیت کوین پس از رویداد هاوینگ نصف می‌شود؟ پاسخ این سوال خیر است.

هر بار که ماینرها موفق به استخراج بیت کوین می‌شوند، شبکه به آن افراد در ازای اضافه کردن یک بلوک جدید پاداش می‌دهد که طبق پروتکل تعیین شده به آن پاداش بلاک می‌گویند. پس از هر هاوینگ، پاداش ماینرهای بلاک نصف می‌شود.

اما سوال بعدی این است که چرا باید هاوینگ اتفاق بیفتد؟ قبل از پاسخ به این سوال، بهتر است به این سوال بپردازیم که چه کسی هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) را برنامه ریزی کرده است؟

  اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در ارزدیجیتال

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چگونه مطرح شد؟

اگر تاریخچه این رویداد را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که این اصطلاح در واقع با در دسترس بودن محدود BTC مرتبط است. خالق ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto)، از ابتدای کار خود برای بیت کوین محدودیت عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین را در نظر گرفته و با استفاده از الگوریتم اثبات کار(PoW)، آن را در کد بیت کوین نوشته بود. به دلیل این محدودیت، بیت کوین مشابه طلا در نظر گرفته می‌شود. ذخایر طلا در سراسر جهان محدود است، به همین دلیل ارزش آن هر روز افزایش می‌یابد.

اما چرا بیت کوین روی ۲۱ میلیون محدود می‌شود؟ در این باره نظرات مختلفی وجود دارد. در ادامه به بررسی استدلال‌های مدیر طرح‌های فنی ریپل، دیوید شوارتز می‌پردازیم.

دیوید شوارتز سه دلیل برای محدود بودن بیت کوین ارائه می‌کند:

  • ارز فیات تورمی است. به عنوان مثال، دلار آمریکا کنترل می‌شود. هر بار که می‌خواهند عرضه را تنظیم کنند مقداری نقدینگی به سیستم تزریق می‌کنند و بسیاری از مردم مخالف آن هستند. احتمالاً یکی از این افراد ساتوشی ناکاموتو است و به همین دلیل بیت کوین محدودیت عرضه ۲۱ میلیون دارد، بنابراین هیچ کس نمی‌تواند عرضه را به میل خود افزایش دهد.
  • زمانی که بیت کوین برای اولین بار شکل گرفت، مشخص نبود که آیا ارزشمند می‌شود یا نه. با در نظر گرفتن سقف عرضه بیت کوین، محدودیت به سرمایه گذاران انگیزه داد تا قبل از تمام شدن بیت کوین روی آن سرمایه گذاری کنند.
  • بالاخره باید راهی برای توزیع بیت کوین پیدا می‌شد. ماینرها باید بیت کوین را با استفاده از قدرت محاسباتی خود توزیع کنند. پس از استخراج تمام توکن‌ها، کارمزد تراکنش‌های ارز دیجیتال باید وظیفه ایمن سازی شبکه بیت کوین را بر عهده بگیرد.

اگر بخواهیم از همه این دلایل یک نتیجه واحد بگیریم، می‌توان گفت که دلیل محدودیت عرضه این ارز، کنترل تورم و نظام عرضه و تقاضا است.

تاثیر هاوینگ بر شبکه بلاکچین بیت کوین چیست؟

از آنجایی که هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) یک رویداد بزرگ است، تأثیر زیادی بر بخش‌های مختلف درگیر در شبکه ارزهای دیجیتال دارد. در ادامه توضیح مختصری در مورد اینکه چگونه هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) بر سهامداران کلیدی و شبکه BTC تأثیر می‌گذارد، توضیح داده شده است.

تاثیر هاوینگ بر سرمایه گذاران

این اقدام به طور کلی منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا می‌شود که خبر خوبی برای سرمایه گذاران است. فعالیت معاملاتی در بلاک چین بیت کوین با پیش بینی هاوینگ افزایش می‌یابد.

تاثیر هاوینگ بر ماینرها

تاثیر استخراج بر اکوسیستم BTC پیچیده است. از یک طرف کاهش عرضه بیت کوین باعث افزایش تقاضا و قیمت می‌شود. اما پاداش‌های پایین‌تر نیز می‌تواند بقای ماینرهای منفرد را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال سخت‌تر خواهد کرد، زیرا می‌توانند برای رقابت با سازمان‌های بزرگ استخراج بیت کوین تلاش کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده، ظرفیت استخراج این ارز با قیمت آن در تضاد است. بنابراین، با افزایش قیمت ارز دیجیتال، تعداد ماینرها در اکوسیستم آن کاهش می‌یابد. در صورت خروج ماینرها از شبکه، یک رویداد هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) می‌تواند احتمال حمله به شبکه BTC را تا ۵۱ درصد افزایش و در نتیجه امنیت شبکه را کاهش دهد.

تاریخ هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) چه زمانی است؟

هاوینگ پاداش استخراج با تعداد بلوک‌های استخراج شده زمان بندی می‌شود. هر بار که ۲۱۰۰۰۰ بلاک استخراج می‌شود، هاوینگ انجام خواهد شد. آخرین هاوینگ بیت کوین در ۱۲ می‌۲۰۲۰  انجام شد و پاداش استخراج کنندگان بلاک از ۱۲.۵ سکه به ۶.۲۵ سکه در هر بلوک کاهش یافت. هرچه سطح دشواری شبکه بیت کوین بالاتر باشد، پاداش استخراج بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

بیایید نگاهی به رویدادهای هاوینگ بیت کوین در گذشته بیندازیم:

  • در سال ۲۰۰۹، پاداش استخراج بیت کوین از ۵۰ توکن در هر بلوک شروع شد.
  • در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، اولین هاوینگ انجام شد که پاداش استخراج را به ۲۵ توکن کاهش داد.
  • در ۹ جولای ۲۰۱۶، هاوینگ دوم انجام شد و پاداش استخراج به ۱۲.۵ توکن رسید.

با استفاده از یک محاسبه سرانگشتی، به این نتیجه می‌رسیم که آخرین واحد BTC حدود سال ۲۱۴۰ باشد. پس از استخراج آخرین بیت کوین، درآمد ماینرها تنها از طریق کارمزد تراکنش (به جای پاداش بلاک) ایجاد می‌شود.

این مورد یکی از نگرانی‌ها در مورد هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) است. کارمزد تراکنش در مقایسه با پاداش بلوک بسیار کم به نظر می‌رسد. اما بین دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸، میانگین کارمزد تراکنش به ۵۴ دلار افزایش یافته است.

فرض کنید تقاضا برای این ارز افزایش یابد. البته تعداد تراکنش‌های بیت کوین نیز افزایش خواهد یافت. حجم هر بلوک به ۱ مگابایت محدود شده است. در نتیجه فقط تعداد معین و محدودی از معاملات را می‌توان در آن انجام داد. در این شرایط، برای دور زدن این محدودیت، خریدار ماینر را متقاعد می‌کند که با پرداخت هزینه بالاتر، درخواست خود را سریعتر انجام دهد.

وقتی رویداد هاوینگ بیت کوین اتفاق بیفتد، ماینرها چه خواهند کرد؟

اولین چیزی که می‌توان به آن اشاره کرد پایداری ماینینگ است. ماینرها نقش مهمی در اکوسیستم BTC دارند. آنها علاوه بر استخراج بیت کوین‌های جدید و پشتیبانی از تراکنش‌ها، مسئولیت حفظ شبکه را نیز بر عهده دارند. اینجاست که نرخ هش این ارز دیجیتال اهمیت پیدا می‌کند.

هش ریت اصطلاحی است که ما برای توصیف قدرت محاسباتی شبکه استفاده می‌کنیم. هر چه هش ریت شبکه بیشتر باشد، سرعت و امنیت آن بیشتر می‌شود. از طرفی هر چه نرخ هش کمتر باشد، سرعت و امنیت شبکه نیز کمتر می‌شود.

اگر ماینرها به طور ناگهانی تصمیم به ترک شبکه بگیرند چه اتفاقی می ‌افتد؟

در صورت چنین اقدامی توسط ماینرها، شبکه از کار خواهد افتاد. زیرا هیچ ماینری برای استخراج بلوک وجود ندارد و در ازای آن فرآیند تراکنش کامل می‌شود. یک کارتل قدرتمند ماینینگ از نرخ هش فوق‌العاده بالای خود برای تسخیر کل شبکه بیت‌کوین با حمله ۵۱ درصدی استفاده خواهد کرد. کمی بعد، کل شبکه به دست این شرکت‌ها می‌افتد.

تاریخ هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است

هاوینگ بعدی بیت کوین در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد. پیش بینی می‌شود که بین ماه‌های فوریه تا ژوئن ۲۰۲۴ شاهد هاوینگ بیت کوین باشیم و در آن زمان پاداش بیت کوین به ۸۴۰۰۰۰ بلاک خواهد رسید.

در حال حاضر، پاداش استخراج هر بلوک ۶.۲۵ BTC است. زمانی که ارتفاع کل بلوک به ۸۴۰۰۰۰ رسید، این پاداش به ۳.۱۲۵ بیت کوین در هر بلوک کاهش می‌یابد.

بعد از تاریخ آخرین هاوینگ بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟

انتظار ما پس از هاوینگ در سال ۲۱۴۰ این است که تقاضا افزایش یابد زیرا خبری از ارزهای جدید نیست. دلیل اول این است که هیچ بیت کوینی برای ورود به بازار وجود نخواهد داشت. بنابراین ارزش بیت کوین به خودی خود افزایش می‌یابد و در نتیجه تقاضا افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت که کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش یابد.

علاوه بر این، تا سال ۲۱۴۰ استفاده از بیت کوین افزایش خواهد یافت. البته با افزایش میزان استفاده از بیت کوین در سال‌های آینده، حجم تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و در نتیجه شاهد افزایش کارمزد تراکنش‌ها خواهیم بود.

  ” اقتصادالکترونیکی“آخرین و به روزترین محتوی در اقتصاددیجیتال

اهمیت هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین معمولاً با آشفتگی زیادی در بازار ارزهای دیجیتال همراه است. چرخه هاوینگ، عرضه این ارز دیجیتال را کاهش می‌دهد که باعث افزایش ارزش بیت‌کوین‌هایی می‌شود که هنوز استخراج نشده‌اند و با چنین تغییراتی فرصتی برای کسب سود وجود دارد.

در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، زمانی که قیمت بیت کوین حدود ۱۲ دلار بود، اولین هاوینگ انجام شد. یک سال بعد، بیت کوین به تقریباً ۱۰۰۰ دلار افزایش یافت. هاوینگ دوم در ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین تا آن زمان به ۶۷۰ دلار افزایش یافت، اما تا ژوئن ۲۰۱۷ به ۲۵۵۰ دلار رسید. بیت کوین در دسامبر همان سال به بالاترین قیمت خود یعنی حدود ۱۷۷۰۰۰ دلار رسید. بیت کوین در زمان آخرین هاوینگ در ماه می سال ۲۰۲۰، ۸۷۸۷ دلار قیمت داشت و در ماه‌های بعد منفجر شد.

البته عناصر دیگری نیز در تحلیل افزایش قیمت پس از هاوینگ بیت کوین گنجانده شده است که عبارتند از:

  • پوشش مطبوعاتی ارزهای دیجیتال و بیت کوین.
  • جذابیت ناشناس بودن دارایی‌های دیجیتال.
  • افزایش تدریجی استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیای واقعی.

با این حال، اگر به ارزش داده‌های تاریخی اعتقاد دارید، از نظر تاریخی، هاوینگ بیت کوین یک محرک بلندمدت در روند صعودی ارز دیجیتال بوده است. هاوینگ بعدی بیت کوین تقریباً مطمئناً از بسیاری جهات بر اکوسیستم بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت. مهمتر از همه، با تبدیل شدن به مزایای اقتصادی استخراج ارزهای دیجیتال برای ماینرهای کوچک غیرجذاب و بی سود و مقرون به صرفه است، انتظار می‌رود تعداد ماینرهای بیت کوین به شدت کاهش یابد.

هاوینگ بیت کوین نمادی از تمایل بیت کوین به سمت افزایش قیمت است. این روند از همان ابتدا برای بیت کوین اولی بوده است. همانطور که گفته شد، بیت کوین، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، نمی‌تواند توسط دولت‌ها یا بانک‌های مرکزی کنترل شود و کل عرضه آن کاملا شفاف خواهد بود.

چرا حرکت صعودی بیت کوین ماه ‌ها پس از هاوینگ شروع می‌ شود؟

ماینرهای بزرگ قصد دارند از ۱۲ ماه قبل از هاوینگ درآمد خود را کاهش داده و پاداش بلاک را نصف کنند. آنها برای این منظور ذخایر اضطراری می‌سازند، اما ماینرهای کوچک توان پرداخت آن را ندارند و بودجه و امکانات لازم برای انجام اقدامات احتیاطی را نخواهند داشت.

داده‌ها نشان می‌دهد که ماینرها در چند هفته اول پس از هاوینگ، بیت کوین‌های خود را می‌فروشند. این فروش زیاد توسط میکرو ماینرها فشار فروش را ایجاد می‌کند و قیمت بیت کوین را کاهش می‌دهد. برخی از ماینرها تحت فشار بدهی، مجبور می‌شوند بیت کوین‌های خود را از طریق صرافی‌ها یا پلتفرم‌های خارج از بازار رسمی بفروشند و در نهایت بسیاری از آنها مجبور به ترک صنعت ماینینگ خواهند شد. بنابراین حرکت صعودی تا زمان از بین رفتن فشار فروش به تعویق خواهد افتاد.

هاوینگ، یک عنصر مهم برای بیت کوین

به لطف ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین در برابر تورم مقاوم خواهد بود زیرا رویداد هاوینگ در قلب پروتکل بیت کوین است. هر بار که هاوینگ پاداش استخراج اتفاق می‌افتد، به ما ثابت می‌کند که بیت کوین بسیار متفاوت از ارز فیات به طور طبیعی متورم و کنترل شده مرکزی است و می‌توان به آن اعتماد کرد.

البته هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که ارزش بیت کوین همیشه ثابت خواهد ماند. اما تجربه نشان داده است که می‌توان به این موضوع خوش بین بود.

منبع: پلازا

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا