آلت‌کوینبیت‌کوینمقاله ارز دیجیتال

تفاوت BNB ‌و بیت‌کوین در چیست؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال بازار است و تا به امروز هیچ ارز دیجیتالی موفق نشده‌است جایگاه برتر آن را تصاحب کند در سمت مقابل، BNB با هدف فعالیت در اکوسیستم صرافی بایننس عرضه شد.

مسیر ارز‌های دیجیتال از سال ۲۰۰۹ و با عرضهٔ بیت‌کوین شروع می‌شود. ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس و مرموز این ارز دیجیتال، بیت‌کوین را با هدف ارائه یک نسخهٔ همتابه‌همتا از پول الکترونیکی ایجاد و عرضه کرد.

ارز دیجیتالی برای پرداخت‌های ناشناس و امن که واسطه‌ها را حذف می‌کند، به شکلی غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. با گذشت بیش از ۱۴ سال از روز‌های اولیهٔ فعالیت بیت‌کوین، ارز‌های دیجیتال تبدیل به یک بازار جهانی و گستردهٔ مالی شده‌است که هزاران توکن و کوین مختلف در آن فعالیت می‌کنند.

موفقیت بیت‌کوین توجهات را به این دارایی‌های دیجیتال جلب کرد و منجر شد تا توسعه‌دهندگان از سراسر جهان، تلاش کنند تا با عرضهٔ پروژه و ارز‌های دیجیتال اختصاصی خود، این موفقیت را تکرار کنند.

ارز‌های دیجیتالی که به آلت‌کوین معروف شدند، هم‌اکنون برخی از آن‌ها مانند بی ‌ان بی ‌(BNB) ازجمله برترین ارز‌های دیجیتال به‌شمار ‌می‌روند.

BNB چیست و چه کاربردی دارد؟

بایننس کوین ارز دیجیتال بومی صرافی متمرکز بایننس است و با نماد BNB معامله می‌شود. بایننس هم‌اکنون ازجمله برترین و بزرگ‌ترین صرافی‌های جهانی است و این موفقیت، نقش مهمی در افزایش خرید BNB ‌داشته است.

BNB ابتدا در بلاک‌چین اتریوم و با استاندارد ERC20 عرضه شد، اما در ادامه با راه‌اندازی زنجیرهٔ بایننس اسمارت چین، BNB به زنجیرهٔ اصلی بایننس منتقل شد. آغاز مسیر BNB به جولای ۲۰۱۷ برمی‌گردد که طی یک عرضهٔ اولیهٔ سکه (ICO)، راه‌اندازی شد و از آن زمان تا به امروز، قیمت BNB ‌ از ۰.۱ دلار به بیش از ۳۱۶ دلار رسیده‌است.

  اقتصادالکترونیکی آخرین و به روزترین محتوی در ارزدیجیتال

عرضهٔ BNB کمک بزرگی برای صرافی بایننس بوده‌است و این صرافی، بخش بزرگی از سرمایهٔ جمع‌آوری‌شده طی عرضهٔ اولیهٔ سکه BNB ‌ ‌را برای برندسازی، بازاریابی و انجام ارتقا‌های لازم در اکوسیستم بایننس هزینه کرده‌است.

بایننس به‌طور مداوم پشتیبانی و توسعهٔ بی‌ان بی‌چین را ادامه داده‌است و به‌طور مداوم، توکن سوزی آن را نیز انجام می‌دهد. تا به امروز در بازه‌های سه‌ماهه، بایننس یک پنجم سود خود را برای بازخرید و نابودی دائمی توکن‌های BNB ‌ ‌خزانهٔ خود استفاده کرده‌است.

هم‌اکنون از این ارز دیجیتال، برای فعالیت‌های مختلفی ازجمله کاهش هزینه‌ها، استیکینگ، خرید خدمات و ییلد فارمینگ در اکوسیستم بایننس استفاده می‌شود.

تفاوت بیت‌کوین و BNB ‌ چیست و کدام یک سرمایه‌گذاری بهتری در سال ۲۰۲۳ خواهد بود؟

بیت‌کوین محبوب‌ترین ارز دیجیتال بازار است و تا به امروز هیچ ارز دیجیتالی موفق نشده‌است جایگاه برتر آن را تصاحب کند. با این حال، بیت‌کوین یک ارز دیجیتال خالی از ایراد نیست و همان‌طور که طی سال‌های گذشته بلاک‌چین و فناوری ارز‌های دیجیتال پیشرفت کرد، آلت‌کوین‌های بهتری نیز به بازار عرضه شده‌اند که بایننس کوین ازجمله موفق‌ترین آن‌هاست و می‌تواند انتخاب مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال طی سال ۲۰۲۳ باشد.

بیت‌کوین با هدف متحول کردن دنیای مالی عرضه شد و موفق شد تا به‌سرعت توجهٔ سرمایه‌گذاران آینده‌نگر را به خود جلب کند. بیت‌کوین در راستای اهداف خود از یک فناوری نوین به نام بلاک‌چین استفاده می‌کند. این فناوری امکان انجام تراکنش‌های ایمن و همتابه‌همتا را بدون نیاز به یک سازمان مرکزی مانند بانک یا دولت فراهم می‌کند، بنابراین بیت‌کوین با هدف ارائه یک روش پرداخت، جایگزینی برای تراکنش‌های خرده‌فروشی و سازمانی عرضه شده‌است.

در سمت مقابل، BNB با هدف فعالیت در اکوسیستم صرافی بایننس عرضه شد و مورد استفادهٔ اصلی آن، پردازش تراکنش‌ها و پرداخت کارمزد و هزینهٔ خدمات در شبکه و صرافی بایننس است. با این حال، با توجه به محبوبیت BNB به‌طور گسترده از آن به‌عنوان یک گزینهٔ پرداختی برای معاملات دیجیتال و همتا‌به‌همتا نیز استفاده می‌شود.

هنگام مقایسه بیت کوین و BNB ‌، کارمزد و سرعت تراکنش‌ها اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. یکی از ویژگی‌های مهم ارز‌های دیجیتال، این است که شبکهٔ آن توکن و ارز چگونه تراکنش‌ها را مدیریت می‌کنند.

بیت‌کوین با مکانیزمی به نام اثبات کار (PoW) فعالیت می‌کند که در آن رایانه‌های فعال شبکه، معادلات پیچیده را برای تأیید و اضافه کردن بلاک‌های جدید در زنجیره حل می‌کنند، فرآیندی که به‌عنوان استخراج ارز دیجیتال نیز شناخته می‌شود.

در این شبکه، تقریباً ده دقیقه طول می‌کشد تا بلاک‌های جدید ایجاد شوند که به‌طور قابل توجهی طولانی‌تر از سایر ارز‌های دیجیتال است. استخراج بیت‌کوین همچنین به مقدار زیادی قدرت و منابع محاسباتی نیاز دارد.

بایننس برای رفع مشکلاتی که بیت‌کوین تجربه می‌کند، برای ارز دیجیتال خود، یک زنجیرهٔ اختصاصی به نام بایننس اسمارت چین راه‌اندازی کرده‌است که پردازش تراکنش‌ها در آن به سرعت بسیار بیشتری انجام می‌شود و مقیاس‌پذیری را به‌شدت بهبود بخشیده است.

زمان ایجاد بلاک در BNB، تنها ۳ ثانیه است و ‌همچنین کارمزد معاملاتی بسیار کمتری را نسبت‌به بلاک‌چین بیت‌کوین ارائه می‌دهد. موضوعی که خرید BNB ‌ و استفاده از آن برای انجام تراکنش‌ها را به گزینهٔ بهتری تبدیل می‌کند.

جمع‌بندی

در مجموع، بیت‌کوین و BNB ‌ ازجمله ارز‌های دیجیتال محبوب و بزرگ جهانی هستند و بازار ارز‌های دیجیتال تا به امروز بار‌ها نشان داده‌است که ویژگی‌های فنی بهتر، به خودیِ خود منجربه رشد قیمت بی ان بی و کسب جایگاه بهتر نسبت‌به بیت‌کوین نمی‌شود. در حالی که بیت‌کوین در برابر بایننس کوین، ضعف‌های آشکاری دارد، اما محبوبیت جهانی، امنیت ثابت‌شده و اعتبار ۱۴سالهٔ آن، به‌عنوان اولین و برترین ارز دیجیتال بازار تا به امروز باعث شده‌است تا هیچ ارز دیجیتالی موفق به تصاحب تاج پادشاهی بیت‌کوین نشود.

اگر می‌خواهید بدانید در سال ۲۰۲۳ کدام ارز دیجیتال می‌تواند انتخاب بهتری برای سرمایه‌گذاری باشد، باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید. تجزیه و تحلیل حرکات قیمتی گذشتهٔ این دو ارز دیجیتال می‌تواند اطلاعات مفیدی درمورد روند‌های قیمتی آینده در اختیار شما قرار دهد و علاوه‌بر بیت‌کوین، خرید BNB ‌ می‌تواند انتخاب مناسبی برای سبد سرمایه‌گذاری سال ۲۰۲۳ شما باشد. قیمت BNB ‌ را می‌توانید از اینجا بررسی کنید و درمورد خرید بی ان بی تصمیم بگیرید. 

طی سال ۲۰۲۳، بعید است شاهد تغییر بزرگی در رقابت بیت‌کوین و بایننس کوین باشیم، در حالی که بیت‌کوین به‌عنوان اولین و برترین ارز دیجیتال بازار به فعالیت خود ادامه می‌دهد، با رشد و گسترش استفاده از بایننس و زنجیرهٔ بایننس اسمارت چین، قیمت BNB ‌ ‌نیز می‌تواند افزایش داشته باشد و جایگاه خود را در بازار ارتقا دهد.

منبع: والکس

“فناوری هوشمند” رسانه تخصصی انقلاب صنعتی چهارم

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا