آلت‌کوینارز دیجیتال بانک مرکزی(CBDC)

۸ کشور برای ساخت CBDC خود از XRP ریپل  استفاده می‌کنند

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

ریپل (XRP) در ماه می ۲۰۲۳ اعلام کرد که یک پروژه جدید را در زمینه امور مالی دیجیتال کلید زده است: راه‌اندازی پلتفرمی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC).

این پلتفرم پویا، بانک‌های مرکزی، دولت‌ها و مؤسسات مالی را در انجام فعالیت‌های صدور، توزیع و مدیریت ارز دیجیتال خود توانمند می‌سازد.

این پلتفرم با بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته ریپل و استفاده از زیرساخت پروژه قبلی Private Ledger خود، از قدرت XRP Ledger (XRPL) استفاده می‌کند تا راه را برای عصر جدیدی از CBDCهای قابل تنظیم و کارآمد هموار کند.

تجمیع‌کننده اخبار بلاک چین CryptoGeek در تاریخ ۱۹ آگوست اعلام کرد که اگرچه تنها سه ماه از راه‌اندازی این لجر جدید می‌گذرد، اما تا به اینجا بیش از ۸ کشور در حال ساخت ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود در XRP Ledger هستند.

این کشورها شامل روسیه، جمهوری پالائو، مونته‌نگرو، ژاپن، امارات متحده عربی (UAE)، اروگوئه، نیوزلند و هنگ کنگ می‌شود.

بیش از ۱۵٪ از کشورهای جهان ممکن است از XRPL به عنوان پلتفرم CBDC خود استفاده کنند

ماه گذشته، جیمز والیس (James Wallis)، معاون رئیس‌ بخش تعاملات بانک‌های مرکزی و CBDCها در ریپل، گفت که این شرکت بلاک چینی با بیش از ۳۰ کشور برای پذیرش پلتفرم CBDC قدرت گرفته از XRPL خود در حال مذاکره است.

والیس در آن زمان گفت که ریپل به صورت علنی از آغاز همکاری خود با ۵ بانک مرکزی خبر داده است، در حالی که ۵ بانک دیگر هنوز به صورت عمومی معرفی نشده‌اند. علاوه بر این، ریپل با ۲۰ کشور دیگر هم برای ارائه لجر خصوصی یا عمومی XRP خود به عنوان پایگاهی برای توسعه CBDCها مذاکراتی را آغاز کرده است.

با توجه به اینکه ۱۹۵ کشور در جهان وجود دارد، این اعداد نشان می‌دهد که بیش از ۱۵٪ از کشورهای جهان در نظر دارند از تکنولوژی ریپل برای ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی خود استفاده کنند.

نقش XRP چه خواهد بود؟

ریپل وقتی در سال ۲۰۲۱ از یک لجر خصوصی XRP برای CBDCها رونمایی کرد، گفت که این ارز دیجیتال «می‌تواند به عنوان یک دارایی خنثی برای جابجایی آسیب‌ناپذیر ارزش بین CBDCها و سایر ارزها مورد استفاده قرار گیرد.»

اما با وجود اینکه لجر خصوصی ریپل بر پایه XRPL ساخته شده، «برای عملکرد خود به XRP نیازی ندارد.» به عبارت دیگر، بانک‌های مرکزی که تصمیم می‌گیرند CBDC خود را بر روی پلتفرم ریپل ایجاد کنند، از توکن بومی آن استفاده نخواهند کرد و یا با آن تعاملی ندارند.

منبع: والکس و به نقل از finbold

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا