توکن‌های غیر مثلی (NFT)محتوی اختصاصی ماهنامه اقتصاد دیجیتال

آیا سرمایه‌گذاری NFT در سال ۲۰۲۴ سود دارد؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
یائل بیزوآتی-کندی

به گزارش اقتصاد دیجیتال و به نقل از یاهوفاینانس؛ توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) – دارایی‌های دیجیتالی هستند که نشان‌دهنده‌ی طیف گسترده‌ای از اقلام ملموس و ناملموس هستند و روی یک بلاک‌چین ثبت می‌شوند و همین چند سال پیش به اوج محبوبیت خود رسیدند اما آینده NFT ها و سرمایه‌گذاری بر آنها در سال ۲۰۲۴ پر از ابهام است.

برای اثبات این موضوع، می‌توان به فروش NFT کلاژ اثر هنرمند دیجیتال بیپل به قیمت ۶۹.۳۴ میلیون دلار در مارس ۲۰۲۱ توسط حراجی کریستیز و همچنین حراج دو اثر از مجموعه کلاب قایق‌های میمون‌های خسته (BAYC) توسط ساتبیز اشاره کرد که در مجموع ۲۶.۲ میلیون دلار برای ۲۰۲ توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) به فروش رفت.

پس از رشد انفجاری، حجم معاملات NFT نیز به سرعت کاهش یافت – همانطور که بلومبرگ در آن زمان گزارش داد، از بالاترین رکورد خود یعنی ۱۷ میلیارد دلار در ژانویه ۲۰۲۲، تا سپتامبر ۲۰۲۲ با کاهش ۹۷ درصدی روبرو شد.

اگرچه فروش NFT از آن زمان به بعد با رکود مواجه شده است، همانطور که بنزینگا گزارش داده است؛ در ماه مارس شاهد یک فروش باورنکردنی بودیم: “کریپتوپانک ۳۱۰۰” به قیمت ۴۵۰۰ اتریوم یا ۱۶ میلیون دلار فروخته شد. بنزینگا همچنین اشاره کرد که این می‌تواند نشانه‌ای از احیای دوباره بازار NFT باشد.

بیشتر بخوانیم: بازارهای برتر NFT آوریل ۲۰۲۴

نظر کارشناسان

آنتونی گئورگیادس، شریک عمومی در Innovating Capital، می‌گوید: «ما مطمئناً شاهد یک چرخه رونق و رکود مبتنی بر تبلیغات در بازار NFT بوده‌ایم، به طوری که بسیاری از کلکسیون‌های متمرکز بر عکس پروفایل (PFP) به شدت محبوب شدند، سقوط کردند و دیگر هرگز بهبود نیافتند.»

با این حال، گئورگیادس همچنین اشاره کرد که چندین مجموعه باکیفیت رشد کرده‌اند و به نوبه خود نشان داده‌اند که به احتمال زیاد در آینده دوام خواهند آورد.

او گفت: «به هر حال، مردم به هنر دیجیتال علاقه دارند، بنابراین من فکر می‌کنم این جنبه از NFTها همچنان به قدرت خود ادامه دهد.»

بازار کم‌تحرکی برای NFTها در حال حاضر

برخی از کارشناسان معتقدند که احیای بازار NFT در سال جاری، کمتر به خاطر هیاهوی سفته‌بازی و بیشتر به خاطر کاربردهای معنادار و واقعی آن در دنیای واقعی است.

لانی دیزون، یکی از بنیانگذاران Zenca Capital، گفت: «NFT ها کاربرد خود را فراتر از هنر دیجیتال به بخش‌هایی مانند بازی، املاک و مستغلات و هویت دیجیتال گسترش می‌دهند و پتانسیل خود را برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری پایدار نشان می‌دهند.»

شیتی مانگ‌هانی، مدیرعامل برنامه شرکت بازی در حوزه NFT به نام STEPN، با این عقیده موافق است و گفت: «ارزش واقعی NFTها در کاربرد آن‌ها نهفته است. اگر به کاربرد خاصی از یک NFT اعتقاد دارید، پس بر اساس آن تصمیم بگیرید. اما گمانه‌زنی صرف بر اساس قیمت، هرگز دلیل خوبی نیست.»

دیزون ادامه داد: سرمایه‌گذاری در NFT هامزایای متعددی و کاربردهای متنوع دارد ، ارائه مدرک مالکیت و سهولت دسترسی از طریق پلتفرم‌های بهبودیافته از مزایای اصلی آن است.

با این حال، او همچنین به برخی از معایب آن از جمله نوسانات قیمتی، مشکلات نقدشوندگی و ابهامات قانونی پیرامون آن‌ها اشاره می‌کند.

بیشتر بخوانیم: آخرین هاوینگ بیت کوین؛ چه نکاتی باید بدانیم

به گفته برخی، بازگشت کامل NFTها قابل پیش‌بینی نیست

از طرف دیگر، برخی از کارشناسان به بازگشت کامل NFT هااعتقادی ندارند.

ایلیا استادنیک، مدیرعامل Zent گفت: «سیل تصاویر با ارزش مشکوک دیگر تکرار نمی‌شود.»

به گفته او، NFT هامی‌توانند در برخی موارد یک سرمایه‌گذاری خوب باشند – به شرطی که انتخاب با دقت انجام شود.

او اضافه کرد: «می‌توانم بگویم که ۹۹.۹ درصد از آن‌ها ارزش بررسی ندارند. همانطور که قبلاً اشاره کردم، بازگشت کامل اتفاق نمی‌افتد، اما فناوری‌های جدید برای تحول بازار NFT و ادغام بیشتر در صنایع بازی و سرگرمی آنلاین امیدوارکننده هستند.»

منتقدان: NFT ها یک سرمایه‌گذاری با دوام نیستند

در نهایت، برخی از کارشناسان هرگز به ارزش NFT ها اعتقاد نداشتند و استدلال می‌کنند که حتی در اوج خود نیز هرگز یک سرمایه‌گذاری با دوام نبوده‌اند و بیشتر وسیله‌ای برای گمانه‌زنی بوده‌اند.

رابرت آر. جانسون، استاد امور مالی در کالج بازرگانی هایدر، دانشگاه کریتون گفت: «تمییز بین گمانه‌زنی و سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. بسیاری از سفته‌بازان در NFT ها، گیم‌استاپ (یا سایر سهام‌های میم) درگیر گمانه‌زنی بودند و هستند، نه سرمایه‌گذاری. سفته‌بازان مطمئناً می‌توانند سود زیادی به دست آورند. اما، آن‌ها همچنین ریسک زیادی را بر عهده می‌گیرند.»

بیشتر بخوانیم: چگونه فناوری بلاک‌چین در حال متحول کردن کسب‌وکارها است؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا