دولت دیجیتال

آمار مربوط به تایید نمونه تجهیزات فاوا ارائه شود

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) در نامه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خواستار ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات در ۱۳ سال گذشته شد.

محمدباقر اثنی عشری در نامه خود به حسین فلاح جوشقانی آورده است: پیرو نامه شماره ۳۸۷/ص ‌ک/۹۸ مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۲۳ و با وجود درخواست‌های مکرر شفاهی نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مبنی‌بر ارائه آمار مربوط به روال تایید نمونه در خصوص اجرای ۱۳ ساله آیین ‌نامه مذکور، تا کنون آماری از سوی آن سازمان منتشر نشده است.

لازم به ذکر است در حال حاضر ارائه این آمار کمک بسیار زیادی به شفافیت و میزان اثرگذاری بخش خصوصی واقعی در تامین تجهیزات پیشرفته حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کرده و دست فرصت‌طلبان، مدعیان دروغین، کاسبان تحریم و روال معیوب فعلی را خواهد بست. تجربه سه ماهه اخیر و عدم امکان واردات دارو و تجهیزات پزشکی نشان داد کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات طی این سال‌ها با دست خالی و تنها به خاطر منافع ملی چه خطراتی را به جان خریدند تا با دور زدن تحریم ‌ها، واردات به‌روزترین فناوری‌ها را به داخل کشور میسر و ممکن کنند.

متاسفانه عدم ارائه آمار شفاف توسط آن سازمان در این حوزه باعث شده برخی از آزمایشگاه‌هایی که اتفاقاً سنگ استاندارد را به سینه می‌زنند، با کلی‌گویی در خصوص قوانین بالادستی و استفاده ابزاری از امنیت و استاندارد و ایجاد هراس در مصرف‌کنندگان برای حفظ منافع اقتصادی خود، ضمن توهین آشکار به بخش خصوصی واقعی مدام به سیاه‌نمایی دست زده و بدون اینکه اطلاعاتی روشنی از گزارش آزمون‌ها و شکست زمان و هزینه آن‌ها ارائه دهند، همچنان به دنبال سوءاستفاده از این موضوع برای ایجاد صف انتظار در آزمایشگاه و کسب درآمد مستمر و نامشروع هستند. قسمت تامل برانگیز ماجرا این است که تا کنون و بر اساس آیین ‌نامه تایید نمونه، هیچ کدام از دستگاه ‌های امنیتی موفق به اخذ تاییدیه از این آزمایشگاه‌ ها نشده است؛ این مسئله تنها کمبود دانش و یا فساد را به ذهن متبادر می‌کند که در هر دو صورت، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و اعضای آن حق پیگیری ضرر و زیان احتمالی و جبران خسارت در این خصوص را برای خود محفوظ نگه می‌دارد.

ماحصل ارزیابی‌های غیرشفاف، ایجاد وقفه سه ماهه در استقرار تجهیزات زیرساخت‌های حیاتی کشور بوده که به نوبه خود باعث افزایش بی‌رویه قاچاق شده، که ماهیتاً در تضاد با اهداف امنیتی و استانداردی است.

با عنایت به موارد فوق، خواهشمند است دستور فرمایید تا در خصوص ارائه آمار مربوط به میزان تجهیزات بررسی شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همچنین میزان تجهیزاتی که در ارزیابی توسط آزمایشگاه‌های مورد تایید آن سازمان مردود شناخته شده‌اند، به تفکیک تجهیزات رادیویی و غیررادیویی و بر اساس نتایج آزمایش‌های انجام‌شده توسط هر آزمایشگاه، اقدام لازم مبذول شود.

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا