بازاریابی دیجیتالپیشنهاد سردبیرمقاله کسب و کار دیجیتال

بازیابی مشتریان ازدست رفته به کمک بازاریابی ریتارگتینگ

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

اگر کمی اهل پرسه زدن در وب سایت‌های فروشگاهی و خرید آنلاین باشید، قطعا با این پدیده آشنا شده اید که برخی از کالا‌هایی که قصد خرید آن را داشته اید به دفعات در وب سایت‌های دیگر به شما نمایش داده می‌شوند. برای برخی این اتفاق حتی شکلی از جاسوسی به نظر می‌رسد، اما نگران نباشید. شما هدف کمپین‌های هوشمند ریتارگتینگ، یکی از مؤثرین روش‌های بازاریابی دیجیتال، قرار گرفته اید.

عماد پورشهریاری؛ شهرآرانیوز

 اگر کمی اهل پرسه زدن در وب سایت‌های فروشگاهی و خرید آنلاین باشید، قطعا با این پدیده آشنا شده اید که برخی از کالا‌هایی که قصد خرید آن را داشته اید به دفعات در وب سایت‌های دیگر به شما نمایش داده می‌شوند. برای برخی این اتفاق حتی شکلی از جاسوسی به نظر می‌رسد، اما نگران نباشید. شما هدف کمپین‌های هوشمند ریتارگتینگ، یکی از مؤثرین روش‌های بازاریابی دیجیتال، قرار گرفته اید.  

ریتارگتینگ چیست؟

فرض کنید قصد خرید یک ظرف مایع ضدعفونی کننده را به صورت آنلاین دارید. عبارت موردنظر خود را گوگل می‌کنید و وارد یکی از صد‌ها وب سایت ارائه دهنده این محصول می‌شوید. قیمت و مشخصات را بررسی می‌کنید، اما ترجیح می‌دهید هنوز جست وجو را ادامه دهید و به دنبال گزینه بهتری باشید یا ممکن است به هر دلیلی از جست وجو دست بکشید یا از خرید منصرف شوید. رفتار شما به عنوان یک مشتری کاملا طبیعی است.

درصد قابل توجهی از کاربران تنها مدل‌ها و قیمت‌ها را بررسی می‌کنند و اقدام به خرید، تنها در چند درصد تک رقمی از مشتریان اتفاق می‌افتد. فردای آن روز زمانی که در حال دنبال کردن یک خبر سیاسی یا ورزشی در یک وب سایت خبری هستید متوجه می‌شوید همان محصول موردنظر شما در این وب سایت غیرمرتبط نمایش داده شده است.

شاید حتی این بار تخفیفی هم برای شما لحاظ شده باشد. اگر باز هم به آن تبلیغ بی توجه باشید، ممکن است در روز‌های آینده هم آن مایع ضدعفونی کننده شما را رها نکند و در سایت‌های مختلف، خرید ناتمام شما را یادآوری کند. گاهی اوضاع به همان محصول هم ختم نمی‌شود و دسته محصولات مشابهی در وب سایت‌های مختلف به شما نمایش داده می‌شود. به هر حال، کسی که به دنبال مایع ضدعفونی کننده است به احتمال زیاد ماسک، دستکش یا مواردی مانند این را هم در فهرست خرید خود دارد. همه این‌ها به لطف ریتارگتینگ انجام می‌شود.  

چرا ریتارگتینگ از تأثیرگذارترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است؟

به روندی که هر مشتری از زمان آگاهی نداشتن از یک برند تا خرید دوباره آن طی می‌کند سفر مشتری می‌گویند. مجموعه‌ها هزینه بسیار زیادی را صرف تبلیغات مختلف می‌کنند تا تعداد بیشتری از مردم با برند آن‌ها آشنا شوند. سفر مشتری شبیه به قیف است و هرچه به انتهای آن نزدیک می‌شوید مشتریان بالقوه بیشتری را از دست می‌دهید.

ریتارگتینگ تلاش می‌کند شیب این قیف را کمتر و کمتر کند. شما ممکن است با روش‌های مختلف و البته پرهزینه‌ای مثل بهبود وضعیت خود در موتور‌های جست وجو، تبلیغات بنری، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و مانند آن مشتریان را به سایت خود هدایت کنید. اگر قرار باشد به راحتی ۹۹ درصد این مشتریان را از دست بدهید سرمایه زیادی را از دست داده اید. 

ریتارگتینگ چطور کار می‌کند؟

ریتارگتینگ کار کوکی هاست. کوکی‌ها کد‌های کوتاه، اما مؤثری هستند که پس از ورود یک کاربر به وب سایت شما، در مرورگر او ذخیره می‌شوند. این کد‌ها به مجری کمپین ریتارگتینگ شما خبر می‌دهند که این کاربر چه رفتاری در وب سایت شما داشته و چطور باید مورد بازاریابی دوباره قرار بگیرد. در همان مثال مایع ضدعفونی کننده ممکن است شما از پیش تعیین کنید که این کاربر نهایتا در یکی دو روز، سرانجام خرید خود را انجام خواهد داد. اما اگر فروشنده یک آباژور نفیس باشید تا سه چهار هفته فرصت دارید محصول خود را به مشتری یادآوری کنید.

از کجا ریتارگتینگ را شروع کنیم؟

اگر وب سایت فروشگاهی دارید همین امروز از گروه فنی خود بخواهید کد‌های این روش را فعال کنند. در مرحله بعدی، باید به دنبال یکی از شرکت‌های ارائه دهنده ریتارگتینگ بروید. با یک جست وجوی ساده می‌توانید بهترین مجموعه‌های ارائه دهنده این سرویس‌ها را بیابید.

نگاهی به فهرست مشتریان آن‌ها بیندازید تا از کیفیت کار اطمینان داشته باشید. حتی می‌توانید به بهترین فروشگاه‌های آنلاینی که می‌شناسید سری بزنید و بررسی کنید نام و نشانه چه شرکتی در کنار بنر‌های تبلیغاتی این شرکت قرار گرفته است. اگر به محصول خود ایمان دارید و ساختاری‌های بازاریابی دیجیتال شما اصولی پی ریزی شده است، نگران هزینه‌ها نباشید. هیچ چیز گران قیمت‌تر این نیست که کاربری را به سایت خود بکشانید، اما او را دست خالی راهی وب سایت رقیب کنید. 

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. بازتاب: ماهنامه ” اقتصاد دیجیتال” شماره 4، آذرماه ۱۳۹۹ : پایگاه خبری اقتصاد الکترونیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا