امنیت اطلاعات

رشد ۴ برابری جرائم سایبری در بحران کرونا !

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

یکی از مقامات پلیس فدرال آمریکا از ۴ برابر شدن جرایم سایبری در بحبوحه شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان خبر داد.

اوگورتز، به عنوان یکی از مقامات ارشد و کارشناسان پلیس فدرال آمریکا (FBI) به تازگی در مصاحبه و گفتگوی با گزارشگر وبسایت زد دی نت، خاطرنشان کرده است: تا قبل از شیوع گسترده ویروس خطرناک و مرگبار گرانا ما تقریباً یک هزار نامه شکایت در روز در خصوص حملات سایبری دریافت می‌کردیم اما حالا با شیوع گسترده ویروس خطرناک و مرگبار کرونا در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده این آمار به ۳ هزار الی ۴ هزار نامه شکایت از سوی کاربران و شرکت های مختلف در روز افزایش یافته است.

وی در ادامه اظهارات خود تاکید کرد: پلیس فدرال آمریکا که مسئولیت نظارت بر مسائل امنیتی و اطلاعاتی بر عهده دارد، از تمامی حملات سایبری که از سوی کشورهای خارجی انجام و هدایت می شود مطلع بوده و در تلاش است با همکاری محققان و کارشناسان امنیت سایبری بسیاری از این حملات را که به قصد بخش سلامت و بهداشت ایالات متحده آمریکا این صورت می گیرد، شناسایی کرده و در حتی الامکان، از دسترسی آنها به اطلاعات محرمانه بیمارستان ها و وزارت بهداشت در این کشور جلوگیری به عمل بیاورد.

پیشتر نیز بسیاری از کارشناسان امنیتی همچون محققان فعال در موسسه سوفولب (SophosLabs) در خصوص پیش بینی بدافزارها در سال ۲۰۱۸  برآورد کرده و هشدار داده بودند که خطرات و تهدیداتی که حملات سایبری برای موسسات، شرکت‌ها، بانک‌ها و کاربران عادی ایجاد می کردند، نه تنها در سال های آتی کمتر نخواهد شد، بلکه رکورد سالهای گذشته را نیز خواهد زد و هرساله وضعیت وخیم تر و بدتری را ایجاد خواهد کرد.

در چند سال گذشته باج افزار، بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای بسیاری در سراسر جهان، اطلاعات محرمانه، خصوصی و مالی میلیون‌ها نفر را به سرقت بردند و میلیاردها دلار به شرکت‌های مربوطه و دولت‌ها خسارت وارد کرده‌اند. حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) به طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته است و میلیاردها خسارت برای دولت و شرکت های مختلف کشورهای جهان برجای گذاشته است.

همانطور که در اخبار گذشته اشاره شده است، سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران ناپذیری می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حمله سایبری به شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها و شرکت سابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

ایسنا

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا