بیت‌کوینتحلیل ارز دیجیتالمحتوی اختصاصی ماهنامه اقتصاد دیجیتال

چهارمین هاوینگ بیت کوین با موفقیت انجام شد

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

شبکه بیت کوین چهارمین هاوینگ و پاداش استخراج را با موفقیت پشت سر گذاشت. با این رویداد، پاداش استخراج هر بلاک از ۶.۲۵ بیت کوین به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصاد دیجیتال و به نقل از cnbc؛ قیمت بیت کوین پیش از این رویداد نوسان زیادی داشته و طبق گزارش کوین متریکس، این هفته حدود ۴ درصد کاهش یافته و در حال حاضر در حدود ۶۴ هزار و ۱۰۰ دلار معامله می شود.

از نظر فنی، پس از هاوینگ، به خودی خود نباید در کوتاه مدت روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد، اما بسیاری از سرمایه گذاران بر اساس عملکرد این ارز دیجیتال بعد از هاوینگ های قبلی، انتظار افزایش قابل توجهی را در ماه‌های آینده دارند. پس از هاوینگ های سال های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین به ترتیب ۹۳، ۳۰ و ۸ برابر قیمت روز زمانیکه هاوینگ اتفاق افتاد شد و در بالاترین نقطه چرخه خود قرار گرفت.

با این حال، این رویداد یک آزمون بزرگ برای شرکت های بزرگ استخراج ماینینگ است.

نصف شدن پاداش بیت کوین و اوج های چرخه

Halving datePrice at halvingCycle max priceMax return
Cycle 3۲۰۲۰ May 11$۸,۴۷۵.۰۰$۶۸,۹۸۲.۲۰۲۰۲۱ Nov 10۸x
Cycle 2۲۰۱۶ Jul 9$۶۳۸.۵۱$۱۹,۳۳۳۲۰۱۷ Dec 15۳۰x
Cycle 1۲۰۱۲ Nov 28$۱۲.۵۰$۱,۱۶۳۲۰۱۳ Nov 29۹۳x
نمودار سه هاوینگ قبلی

تحلیلگر جی پی مورگان، رجینالد اسمیت، اخیرا در یادداشتی به سرمایه گذاران گفت: «در شرایط برابر، هاوینگ باعث نصف شدن پاداش وکاهش درآمد صنعت به نصف شده و موجی از ادغام و تعطیلی کسب و کارها را به راه می‌اندازد، در حالی که امیدواریم نرخ هش شبکه ؛ هزینه های سرمایه ای صنعت را عقلانی می کند که در نهایت برای باقی ماندن اپراتورها مفید است.»

بیشتر بخوانیم: چه کسی با بدست آوردن “ساتوشی حماسی” میلیونر خواهد شد؟

نرخ هش، معیاری از قدرت محاسباتی است که برای پردازش تراکنش ها در شبکه بیت کوین استفاده می شود. هرچه نرخ هش یک استخراج کننده بیشتر باشد، فرصت کسب درآمد بالاتری دارد.

قیمت سهام شرکت های استخراج در روزهای منتهی به چهارمین هاوینگ نوسان زیادی داشته است. بسیاری از آنها بعد از افزایش قیمتی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ درصد در سال ۲۰۲۳، در سال جاری با کاهش دو رقمی روبرو شده اند. برای مثال، سهام Riot Platforms تا پایان معاملات روز جمعه، در سال ۲۰۲۴ حدود ۴۱ درصد کاهش یافته است، اما در سال ۲۰۲۳ رشدی ۳۵۶ درصدی را تجربه کرد.

گوتام چوگانی، تحلیلگر برنشتین گفت: «بازار تاکنون سهام شرکت های استخراج بیت کوین را به دلیل نبود صندوق های قابل معامله در بورس بیت کوین، صرفا به عنوان جانشین بیت کوین در نظر گرفته است. چهارمین هاوینگ، بیشتر باعث تمایز برنده های با هزینه کم و مقیاس بالا در مقابل سایر استخراج کنندگان کوچک تر می شود که ممکن است بعد از هاوینگ با مشکل مواجه شوند.»

MINING STOCKS IN 2023 AND 2024

۲۰۲۴ YTD ۲۰۲۳ RETURN 
MARATHON DIGITAL (MARA)-۳۰.۲%۵۸۶.۸۴%
RIOT PLATFORMS (RIOT)-۴۱.۰۸%۳۵۶.۳۴%
CLEANSPARK (CLSK)۵۴.۴%۴۴۰.۶۹%
IRIS ENERGY (IREN)-۳۱.۶۸%۴۷۲%
CIPHER MINING (CIFR)-۷.۶۳%۶۳۷.۵۰%

با این حال، ممکن است سفته بازان همچنان روی این رویداد معامله کنند. نیکولاس پانیگیرتزوگلو، تحلیلگر دیگر جی پی مورگان، روز پنجشنبه گفت که انتظار دارد قیمت بیت کوین در کوتاه مدت پس از هاوینگ کاهش یابد. او دلایل این کاهش را شرایط خرید بیش از حد و قیمت هایی میداند که با در نظر گرفتن نوسانات، همچنان بالاتر از قیمت قابل قیاس بیت کوین با طلا هستند. او همچنین به کاهش سرمایه گذاری خطرپذیر در پروژه های رمزنگاری اشاره کرد.

بیشتر بخوانیم: دنیای ارزهای دیجیتال پر شده از توکن‌؛ ادغام از راه می‌رسد

تحلیلگران دویچه بانک نیز دیدگاه مشابهی دارند. ماریون لابور، تحلیلگر این شرکت در یادداشتی که روز پنجشنبه منتشر کرد، گفت: «هاوینگ بیت کوین تا حدی توسط بازار پیش بینی شده است و ما انتظار افزایش قابل توجه قیمت ها پس از این رویداد را نداریم.» او با اشاره به ماهیت الگوریتم بیت کوین، این رویداد را «به دلیل پیش بینی گسترده از قبل، فاقد تاثیرگذاری زیاد» دانست.

bitcoin Halving

با نگاهی به آینده، او همچنان انتظار قیمت های بالا را دارد. لابور دلایل این پیش بینی را انتظار تصویب صندوق های قابل معامله در بورس آتی اتریوم، کاهش نرخ بهره بانک های مرکزی در آینده و تحولات قانونی عنوان کرد.

بیت کوین در حال حاضر با قیمتی کمی پایین تر از ۶۴ هزار دلار معامله می شود که تقریباً ۱۳ درصد کمتر از بالاترین رکورد قیمتی آن در ۱۴ مارس یعنی ۷۳ هزار و ۷۹۷ دلار و ۶۸ سنت است.

  • چهارمین هاوینگ بیت کوین با موفقیت انجام شد

بیشتر بخوانیم: هوش مصنوعی و بیت‌کوین چگونه دنیا را تغییر می‌دهند؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا