کاربرد بلاک‌چینمحتوی اختصاصی ماهنامه اقتصاد دیجیتالمقاله کسب و کار دیجیتال

چگونه فناوری بلاک‌چین در حال متحول کردن کسب‌وکارها است؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
پیاوش جین

بلاک‌چین یک فناوری انقلابی است که به کسب‌وکارها در کاهش ریسک و حفظ شفافیت، امنیت و محرمانگی داده‌ها قول مساعد می‌دهد. بلاک‌چین فرصت‌های متعددی را برای بهبود فرآیندهای کسب‌وکار در اختیار صاحبان مشاغل قرار می‌دهد. محرمانگی داده‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دغدغه اصلی هر کسب‌وکاری محسوب می‌شود، بنابراین بسیاری از آن‌ها در تلاش‌اند تا از بلاک‌چین در فرآیندهای خود استفاده کنند.

به گزارش اقتصاددیجیتال به نقل از datasciencecentral؛ بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها در حال روی آوردن به بلاک‌چین برای بهبود کلی عملیات تجاری و مدیریت داده‌ها هستند. صنایعی مانند بهداشت و درمان، مخابرات، زنجیره تامین و فناوری اطلاعات در حال ادغام بلاک‌چین برای ساده‌سازی فرآیندهای کسب‌وکار هستند. این مقاله تأثیر بلاک‌چین بر کسب‌وکار را بررسی خواهد کرد.

فناوری بلاک‌چین و نحوه عملکرد آن چیست؟

بلاک‌چین پنجمین فناوری برتر جهان است. این فناوری تغییرات زیادی را در بخش‌های مالی، بهداشت و درمان، بانکداری، حسابداری و سایر بخش‌ها بدون توجه به اندازه، ماهیت و حتی موقعیت جغرافیایی ایجاد کرده است. بلاک‌چین فهرستی از سوابق است که با استفاده از رمزنگاری، یک استاندارد امنیتی در مدیریت پایگاه داده، در حال رشد و اتصال است. هر رکورد به عنوان یک بلاک شناخته می‌شود و به بلاک قبلی متصل است. داده‌های تراکنش از زمان وقوع مهر می‌شوند و بین دو طرف امن هستند زیرا در برابر تغییر اطلاعات مقاومت ایجاد می‌کند. بلاک‌چین ایمن است زیرا توسط یک شبکه نظیر به نظیر مدیریت می‌شود و سوابق بلاک‌چین قابل تغییر نیستند.

بلاک‌چین با استفاده از ارزهای دیجیتال، استانداردهای صنعتی و ساختار تجارت جهانی را بهبود خواهد بخشید. به گفته کارشناسان جهانی، نبود استانداردهای بین‌المللی مانع بزرگی برای پذیرش جهانی فناوری‌های بلاک‌چین است. صنایع در حال تقویت این استانداردهای ضروری و متحول کردن کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ هستند. ما بخش‌های زیر را تحقیق و ارزیابی کرده‌ایم و به طور قابل توجهی در حال اجرای این فناوری جدید برای بهبود و بهینه‌سازی عملیات خود هستیم.

بیشتر بخوانیم: چگونه بلاک‌چین برنامه‌های فین‌تک را متحول می‌کند؟

بلاک‌چین در حال بازآفرینی بخش‌های مالی است.

بلاک‌چین تغییرات عمده‌ای در صنعت مالی ایجاد کرده است. شرکت‌های مالی از زمان تغییر سیستم خدمات بانکی می‌توانند تراکنش‌های سریع‌تری انجام دهند. این فناوری روشی را برای اعضای ناشناخته و غیرقابل اعتماد فراهم می‌کند تا بدون استفاده از هیچ واسطه‌ای، وضعیت پایگاه داده تراکنش را تأیید کنند. اکنون تراکنش‌ها برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها سریع‌تر و امن‌تر شده‌اند. شبکه‌های پرداخت اصلی، بورس‌های اوراق بهادار و خدمات انتقال وجه از بلاک‌چین برای کاهش کارمزد تراکنش و انجام تراکنش‌های پرداخت سریع‌تر و امن‌تر استفاده می‌کنند.

بخش‌های حسابداری

حسابداری وظیفه چالش‌برانگیزی برای هر کسب‌وکاری است. چندین شرکت حسابداری از بلاک‌چین برای مدیریت کدهای مالیاتی پیچیده، صورت‌حساب‌ها، قبض‌ها و پرونده‌های مالیات بر درآمد استفاده می‌کنند که نیاز مبرمی به دقت و صحت دارند. متخصصان حسابداری از ابزارهای جدید برای حسابرسی و تأیید تراکنش‌ها و صرفه‌جویی در زمان استفاده می‌کنند. روبیکس یکی از بهترین نرم‌افزارهای بلاک‌چین برای حسابداری است.

بخش منابع انسانی

از بلاک‌چین می‌توان در زمینه مدیریت منابع انسانی استفاده کرد. متخصصان استخدام می‌توانند از بلاک‌چین برای تأیید سریع اعتبارنامه‌های ارائه شده توسط نامزدها و کارمندان استفاده کنند. همچنین می‌تواند در پردازش داده‌های نادرست و جلوگیری از دخالت شرکت‌های شخص ثالث کمک کند. شرکت‌های چندملیتی و سازمان‌های بزرگی که هزاران کارمند در سراسر کشور دارند به یک سیستم حقوق و دستمزد نیاز دارند. سیستم‌ها و ابزارهای مبتنی بر بلاک‌چین می‌توانند حقوق و دستمزد و تراکنش‌های پرداختی را به ارزهای مختلف ساده کنند. ورک‌چین و آوورکر سیستم‌های عالی حقوق و دستمزد خودکار مبتنی بر بلاک‌چین هستند که به کارمندان امکان می‌دهند حقوق خود را پس از تکمیل کار اختصاص داده شده دریافت کنند. این پلتفرم‌ها، پلتفرم‌های پردازش داده چند زنجیره‌ای هستند که در شبکه‌های نظیر به نظیر کار می‌کنند.

بیشتر بخوانیم: فرصت‌های تجاری جدید با ترکیب بلاک‌چین و هوش‌مصنوعی

مدیریت دارایی، حمل و نقل و ردیابی

مدیریت دارایی وظیفه مهمی برای هر شرکت لجستیکی است. وضعیت مواد در انبار چگونه است، چه زمانی تحویل داده شده‌اند و به کجا منتقل خواهند شد؟ داده‌های دارایی باید دقیق باشند و قابل تغییر نباشند. شرکت‌های حمل و نقل غول‌پیکر در حال کار روی سیستم‌های بلاک‌چین برای ردیابی کانتینرهای حمل و نقلی هستند که در سراسر جهان در حال تردد هستند. در حال حاضر، سیستم‌های بلاک‌چین توسط شرکت‌های IBM و Digital Asset توسعه یافته‌اند که زنجیره‌ای از داده‌ها را نسبت به ابزارهای سنتی مدیریت دارایی میزبانی می‌کنند.

شرکت‌هایی که دارایی‌های ارزشمند را ذخیره، مدیریت و حمل و نقل می‌کنند، در حال فعال کردن استانداردها و سوابق امنیتی بلاک‌چین هستند. با افزایش حجم تجارت، نرم‌افزارهای سنتی برای مدیریت سوابق با ویرایش‌ها و به‌روزرسانی‌های متعدد، کارآمد نیستند. بلاک‌چین این صنعت را متحول خواهد کرد.

مدیریت ارشد و عملیات

مدیریت ارشد و عملیات مهم‌ترین بخش‌های هر سازمانی هستند. بلاک‌چین در ساده‌سازی عملیات داخلی و کاهش اصطکاک در به اشتراک گذاشتن اطلاعات حیاتی کسب‌وکارها کمک می‌کند. بلاک‌چین به کارمندان بخش مدیریت اجازه می‌دهد تا یک دفتر کل خصوصی و مشترک با نسخه‌های تاریخی تهیه کنند تا صحت و شفافیت اطلاعات حفظ شود.

بدین ترتیب، کسب‌وکارها برای دستیابی به اهداف و برنامه‌ها، سطحی از اعتماد را پیاده‌سازی می‌کنند. بلاک‌چین یک محیط امن و مطمئن برای مدیریت و عملیات است تا اطلاعات محرمانه را با سایر بخش‌های شرکت و دفاتر مختلف در کشورهای دیگر به اشتراک بگذارد.

بیشتر بخوانیم: سه فناوری در صنعت بانکداری که در سال ۲۰۲۴ شاهد سرمایه‌گذاری بیشتری خواهند بود

قراردادنویسی دیجیتال

بلاک‌چین در حال ایجاد نسل بعدی مدیریت قرارداد است. قراردادهای دیجیتال پلی بین دو سازمان هستند. بلاک‌چین زیرساخت جدیدی را برای انجام کسب‌وکارها به صورت ساده ارائه می‌دهد. قراردادهای اولیه در پایگاه‌های داده‌ی بلاک‌چین به اشتراک گذاشته می‌شوند. به عنوان مثال، شرکت Accenture یک راه‌حل یکپارچه برای امضای قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک‌چین برای کسب‌وکارها توسعه داده است. این قرارداد ایمن است و قابل بازنگری، تغییر و ثبت تمامی تغییرات در یک دفتر کل است. برای هر تغییر، اعلانیه‌ای ایجاد می‌کند و با شفافیت به اشتراک گذاشته می‌شود. بلاک‌چین به همه طرف‌های مشارکت‌کننده اجازه می‌دهد تا یک دفتر کل مشترک از تمام فعالیت‌های قرارداد داشته باشند. قرارداد نهایی را می‌توان در یک مکان ذخیره کرد و تمام نسخه‌ها و فعالیت‌های ثبت‌شده را برای حفظ شفافیت در اختیار داشت.

قراردادها زمانی بسیار قابل استفاده هستند که دو طرف تجاری برای برآورده شدن شرایط و قوانین مشترک به توافق برسند. راه‌حل‌های قرارداد هوشمند مبتنی بر فناوری بلاک‌چین نحوه‌ی پردازش قراردادها توسط کسب‌وکارها را بهبود می‌بخشد. قراردادها به اصطلاحات، اسناد پشتیبانی اضافی، اثبات‌ها، تعداد ویرایش‌ها و به اشتراک گذاری بین طرفین نیاز دارند. بلاک‌چین فناوری را قادر می‌سازد تا چندین مزیت را برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها در امضای قراردادهای پیچیده ایجاد کند.

سخن پایانی

فناوری بلاک‌چین پتانسیل‌های متعددی دارد که می‌تواند زیربنای و ساختار صنایع جهانی را متحول کند. صنایع بین‌المللی به طور قابل توجهی از این فناوری جدید استقبال خواهند کرد و این انقلاب سناریوی مدیریت داده‌ها، امنیت و مدیریت سوابق را تغییر خواهد داد. کسب‌وکارها باید نوآوری را دنبال کنند. بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال فرآیندهای کسب‌وکارها را برای ساختن یک اقتصاد قوی، سریع‌تر، امن‌تر و کارآمدتر خواهند کرد.

بیشتر بخوانیم: چگونه سیستم‌های رتبه‌بندی رفتار کاربران را در اقتصاد گیگ شکل می دهند؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

‫۱۵ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا