استخراج ارز دیجیتالبیت‌کوینپیشنهاد سردبیرتوکن‌های غیر مثلی (NFT)محتوی اختصاصی ماهنامه اقتصاد دیجیتال

چه کسی با بدست آوردن “ساتوشی حماسی” میلیونر خواهد شد؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

اولین ساتوشی که بعد از هاوینگ بیت‌کوین استخراج شود، در دسته “حماسی” قرار می گیرد و احتمال دارد ارزش آن به یک میلیون دلار یا حتی بیشتر در بازارهای کالاهای کلکسیونی دیجیتال برسد.

به گزارش اقتصاد دیجیتال و به نقل از Coindesk؛ دنیای بیت کوین شاهد رویدادی است که هر چهار سال یکبار رخ می دهد: نصف شدن (Halving). اما رویداد «هاوینگ» این دوره، که در همین هفته اتفاق می افتد، بسیار متفاوت از دوره های گذشته خواهد بود که معمولا با کم تحرکی همراه بودند.

رقابتی شدید بین استخراج کنندگان (ماینرها) برای بدست آوردن اولین بلاک بعد از هاوینگ در جریان است. چرا که این بلاک بالقوه حاوی یک قطعه نادر و ارزشمند از بیت کوین به نام “ساتوشی حماسی” است. ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین است، شبیه به سنت برای دلار.

موضوع مهم این است که امسال، برای اولین بار، به لطف پروتکل Ordinals که سال گذشته راه اندازی شد، ارزش به صورت جداگانه به تک تک ساتوشی ها اختصاص داده می شود و آنها را قابل معامله به صورت توکن های غیرقابل تعویض (NFT) می کند.

اولین ساتوشی که بعد از هاوینگ استخراج شود، در دسته “حماسی” قرار می گیرد و احتمال دارد ارزش آن به یک میلیون دلار یا حتی بیشتر در بازارهای کالاهای کلکسیونی دیجیتال برسد.

بیشتر بخوانیم: دنیای ارزهای دیجیتال پر شده از توکن‌؛ ادغام از راه می‌رسد

یکی از مدیران شرکت استخراج ارز دیجیتال Marathon Digital این رویداد را به “بلیط بخت آزمایی” تشبیه کرده است.

با نزدیک شدن به چهارمین هاوینگ هر چهار سال یک بار بیت کوین که کمتر از یک هفته باقی مانده است، شرکت های استخراج ارز دیجیتال در حال رقابت برای تصاحب با ارزش ترین بلوک اطلاعاتی تاریخ هستند که ارزش بالقوه آن به میلیون ها دلار می رسد.

تقریبا دو سال پیش، کیسی رودآرمور، خالق پروتکل Ordinals روی بلاکچین بیت کوین، سیستمی را برای دسته بندی کمیاب بودن ساتوشی های (sats) منفرد – کوچکترین واحد این دارایی دیجیتال، مشابه با سنت برای دلار – توسعه داد.

دلیل این سیستم این بود که پس از راه‌اندازی Ordinals در اوایل سال ۲۰۲۳، این ساتوشی‌ها می‌توانستند شماره‌گذاری شده و مانند توکن‌های منحصربه‌فرد معامله شوند. اما هر کدام از آنها را همچنین می‌توان به‌عنوان اقلام کلکسیونی یا یک توکن غیرمثلی (NFT) در نظر گرفت. و همانطور که هر کلکسیونر (کالکتور) میداند، قیمت یک کالای کلکسیونی اغلب به کمیاب بودن آن مرتبط است.

مقیاس Rodarmor (یک سیستم برای رتبه‌بندی کمیابی ساتوشی‌های بیت‌کوین بر اساس موقعیت آنها در بلاک‌چین است. این سیستم توسط توسعه‌دهنده بیت‌کوین و علاقه‌مند به Ordinals به نام @rodao_rd در توییتر ایجاد شده است.) از “غیرمعمول”، اولین ساتوشی هر بلاک، تا “افسانه‌ای” متغیر است، که اولین ساتوشی اولین بلاک تاریخ در بیت‌کوین است – که احتمالاً در اختیار خالق بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، قرار دارد. بنابراین حتی به به دست آوردن آن فکر نکنید.

در جایی بین این دو، اما در انتهای بالاتر این مقیاس، اولین ساتوشی بعد از هاوینگ پاداش بیت‌کوین قرار می‌گیرد – که شروع یک دوره جدید (“epoch”) در اصطلاحات بلاکچین است. این ساتوشی با عنوان “حماسی” طبقه بندی می شود. تریستان، بنیانگذار Ordiscan، فکر می‌کند که این ساتوشی می‌تواند توسط علاقه‌مندان بالقوه Ordinals، “با احتیاط” ۵۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شود.

بنابراین آنچه اکنون در حال رخ دادن است، اولین مسابقه برای به دست آوردن یک ساتوشی حماسی از زمان معرفی Ordinals است، هاوینگ‌های قبلی بیت‌کوین بسیار کم‌تحرک‌تر بودند، زیرا برای استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال چیزی جز حق لاف‌زنی وجود نداشت. و شرط‌بندی‌ها حاکی از آن است که این اولین ساتوشی حماسی می‌تواند در بازارهای Ordinals بسیار ارزشمند باشد.

آدام سویک، مدیر ارشد رشد شرکت استخراج Marathon Digital Holdings (MARA) در مصاحبه ای گفت: “بنابراین، اگر آن ساتوشی را که در رویدادی که هر دو هفته یکبار اتفاق می افتد به یک ساتی که فقط هر چهار سال یکبار تولید می شود، برداریم، نمی دانم ارزش آن چقدر خواهد بود، اما می تواند میلیون ها دلار باشد.”

بیشتر بخوانیم: هوش مصنوعی و بیت‌کوین چگونه دنیا را تغییر می‌دهند؟

مسابقه برای “ساتوشی حماسی”

شرکت‌های استخراج‌کننده‌ای که برای برنده شدن در این رقابت تلاش می‌کنند، می‌توانند عملیات خود را برای اطمینان از اینکه بخش قابل توجهی از نرخ هش جهانی (کل قدرت محاسباتی که برای تأیید تراکنش‌های بیت‌کوین کار می‌کند) را درست در زمانی که مشخص شد هاوینگ قریب‌الوقوع است، افزایش دهند.

همانطور که استخراج‌کنندگان ماه گذشته به افزایش قیمت بیت‌کوین به بالاترین رکوردهای تاریخی خود واکنش نشان دادند تا از قیمت‌های بالاتر نقدشوندگی کسب کنند، ممکن است تمام تلاش خود را برای به حداکثر رساندن شانس خود برای به دست آوردن اولین بلاک بعد از هاوینگ انجام دهند.

این ممکن است شامل راه‌اندازی تجهیزات جدید و قدرتمندتر به صورت آنلاین و حتی راه‌اندازی مجدد کیت‌های قدیمی و به زودی منسوخ شود.

هاوینگ ، چهارمین مورد در ۱۵ سال تاریخ بیت‌کوین، برای زمانی که شبکه به ارتفاع بلاک ۸۴۰,۰۰۰ برسد، برنامه‌ریزی شده است – در اواسط هفته آینده؛ به نظر می رسد ۱۹ یا ۲۰ آوریل باشد.

استخراج‌کننده‌ای که آن بلاک را به بلاک‌چین اضافه می‌کند، با ۳.۱۲۵ بیت‌کوین، معادل حدود ۲۱۹,۰۰۰ دلار پاداش می‌گیرد. این پول کمی نیست، اما نسبت به ۶.۲۵ بیت‌کوین یا ۴۴۰,۰۰۰ دلار قبل از هاوینگ ، یک گام کاهشی است.

اما چنین محاسباتی همچنین نشان می دهد که اگر یک ساتوشی، که یک صدم میلیونیوم یک بیت کوین است، ارزش بیشتری نسبت به ۱ میلیون دلار داشته باشد، چه چیزی در خطر است.

استخراج کننده سپس باید ۵۴۶ ساتوشی – حداقل مبلغ قابل ارسال در بلاکچین در یک تراکنش، که همچنین به عنوان “حد گرد و غبار” شناخته می شود – را به یک کیف پول ذخیره سرد ارسال کند. اولین ساتوشی موجود در این خروجی تراکنش خرج نشده (UXTO) به طور گذشته نگر به عنوان اولین ساتوشی پس از هاوینگ برچسب زده می شود، زیرا پروتکل Ordinals ساتوشی ها را بر اساس اولویت زمانی تعریف می کند.

تیلر ویتل از پروژه Ordinals، جادوگران Taproot، در مصاحبه ای گفت: “آنها اساساً ۳.۱۲۵ بیت کوین را به دو قسمت تقسیم می کنند: یکی از آنها بسیار کوچک است و اولین ساتوشی را در خود جای داده است، بقیه فقط بیت کوین است و هیچ چیز خاصی در مورد آن وجود ندارد.”

بیشتر بخوانیم: فوربس؛ شیبا اینو را در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر برای سرمایه‌گذاری قرار داد.

ارزش اولین ساتوشی (ساتوشی حماسی) بعد از هاوینگ چقدر خواهد بود؟

تریستان، بنیانگذار ردیاب پروژه Ordinals، Ordiscan.com، در یک پست وبلاگ نوشت که طبق سیستم ” کمیابی Rodarmor”، اولین ساتوشی موجود در بلاک به تنهایی می تواند حداقل ۱ میلیون دلار ارزش داشته باشد.

از زمان راه‌اندازی Ordinals، استخراج‌کنندگان اکنون حدود یک سال است که تجربه کسب کرده‌اند تا از کل ارزش پاداش‌های بیت‌کوین خود، از جمله هر ساتوشی با ارزش ویژه‌ای که در آن پنهان شده است، نقد شوندگی کسب کنند.

سویک از Marathon Digital گفت: “ما هزاران مورد از این ساتوشی های غیرمعمول – مثلاً اولین ساتوشی هر بلاک – را داریم و اغلب به بازار نگاه می کنیم تا ببینیم آیا باید آنها را بفروشیم یا نگه داریم.”

Marathon همچنین اولین ساتوشی را پس از یک تعدیل سختی استخراج کرده است، که به گفته Swick، در یک مقطع “صدها هزار دلار ارزش داشت.”

شرکت استخراج‌کننده دیگری که به صورت عمومی لیست شده است، Hut 8 (HUT)، طبق گفته مدیرعامل آن به CoinDesk، برای پیدا کردن ساتوشی‌های کمیابی که ممکن است قبلاً در اختیار داشته باشد، ترازنامه خود را زیر و رو کرده و به دنبال علاقه‌ای است که ممکن است در بازار وجود داشته باشد.

اشر جنوت این مفهوم را با تقاضای بیت‌کوین “بکر” مقایسه می‌کند – بیت‌کوینی که هرگز معامله نشده است.

او گفت: “وقتی برای اولین بار شروع به استخراج کردیم، مردم می گفتند که برای بیت کوین بکر حق بیمه پرداخت می کنند، اما این بازار بسیار نقدشونده نیست، بنابراین قیمت بسیار واضحی وجود ندارد.”

بیشتر بخوانیم: حقایق ابتدایی در مورد بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال که سرمایه‌گذاران باید بدانند

استخراج‌کنندگان چقدر برای استخراج اولین ساتوشی کمیاب (ساتوشی حماسی) پس ازهاوینگ تلاش می‌کنند؟

استخراج‌گران اصلی، که درصد نسبتاً قابل توجهی از نرخ هش جهانی را در اختیار دارند، ممکن است احساس کنند که منابع لازم برای تعقیب فعالانه اولین ساتوشی حماسی را که قرار است در دوران Ordinals استخراج شود، در اختیار دارند.

برای مثال، Marathon حدود ۵ درصد سهم دارد، بنابراین می توان گفت که ۵ درصد شانس برنده شدن را دارد.

سویک گفت: “ما می دانیم که این نوعی بلیط بخت آزمایی است.” “اما ما مراقب هستیم که مطمئن شویم همه دستگاه‌های ما آنلاین هستند، که به هر حال هدف ما است. اما این چیزی است که ما به شدت آگاه هستیم که به هاوینگ نزدیک می‌شود.»

برخی از شرکت‌های نسبتاً کوچک‌تر ممکن است متوجه شوند که ساختار عملیات آن‌ها باعث می‌شود این جایزه برایشان بسیار غیر واقعی باشد. برای مثال، Marathon استخر استخراج خود را اداره می کند، اما بسیاری از شرکت های دیگر اینطور نیستند.

توماس چیپاس، مدیرعامل Argo Blockchain (ARGO) معتقد است که استخراج‌کنندگان تنها در صورتی می‌توانند به‌طور واقع‌بینانه به دنبال آن باشند که در موقعیت Marathon قرار داشته باشند. چیپاس در مصاحبه‌ای با CoinDesk توضیح داد که اکثر استخراج‌گران عضو یک استخر هستند و برخی از استخرها اغلب در زمانی که محاسبه پرداخت به استخراج‌کنندگان را شروع می‌کنند، دو یا سه بلوک بالا و دو یا سه بلوک پایین را کنار می‌گذارند.

چیپاس گفت: “آنها این کار را برای اجتناب از هر دو نوع ناهنجاری مثبت و منفی انجام می دهند.” “بنابراین، در استخری به این شکل، اگر بلوک دیوانه کننده ای وجود داشته باشد زیرا کسی برای ساتوشی خاصی هزینه پرداخت کرده باشد، ممکن است از آن بهره مند نشوید زیرا آن استخر ممکن است آن بلوک را کنار بگذارد.”

او گفت: “بنابراین، ما به درآمدی که یک ساتوشی کمیاب به ارمغان می آورد علاقه مند هستیم، اما همچنین بسیار عملی هستیم.”

بیشتر بخوانیم: چگونه بیت کوین از ناپایداری های جهانی سود می برد؟

علاوه بر شرکت های استخراج، چه علاقه ای وجود دارد؟

سویک تصور کرد که موارد استفاده برای یک بازار آتی برای توسعه در اطراف استخراج ساتوشی های کمیاب و حماسی ایجاد شود، به این ترتیب که به استخراج کنندگان با سهم قابل توجهی از نرخ هش، مبلغی برای ساتوشی های کمیابی که به صورت تئوری می توانند به دست آورند، پیشاپیش پرداخت می شود.

برای مثال، سهم ۵ درصدی Marathon از نرخ هش جهانی می تواند یک معامله گر Ordinals را ترغیب کند تا ۵ درصد از آنچه فکر می کند ساتوشی حماسی ارزش دارد به شرکت پرداخت کند. بنابراین، اگر اولین ساتوشی پس از هاوینگ بتواند ۱۰۰ میلیون دلار به دست آورد، معامله گر ۵ میلیون دلار به Marathon با این قول که اگر استخر آنها برنده شود، شرکت ساتوشی حماسی را تحویل می دهد، پرداخت می کند.

سویک گفت: “این می تواند بسیار جالب باشد اگر کسی قبل از هاوینگ به سراغ همه شرکت های استخراج کننده فهرست شده در بورس برود و برای ساتوشی حماسی پیش پرداخت کند، و سپس ۴۰ درصد شانس برنده شدن آن را داشته باشد.”

او افزود: «این کار هرگز قبلاً انجام نشده است و من صراحهً مجذوب این هستم که چنین بازار آتی هنوز ظهور نکرده است.»

بیشتر بخوانیم: ترکیب هوش مصنوعی و بلاک‌چین در امور مالی و سرمایه‌گذاری

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا