تحلیل ارز دیجیتالمقاله ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت چیست؟ آیا ارز دیجیتال مناسب سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت است؟

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند
 مرجان شکیبا

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت که به عنوان سرمایه‌گذاری قابل فروش یا موقت نیز شناخته می‌شود، یک استراتژی مهم برای هر سرمایه‌گذاری است. معمولاً در این نوع سرمایه‌گذاری می‌توانید پول خود را ظرف ۵ سال، نقد کنید. البته توجه به این نکته مهم است که کوتاه‌مدت، یک عبارت بسیار نسبی در دنیای سرمایه‌گذاری است. به عنوان مثال اگر دارایی‌های شما به عنوان یک سرمایه‌گذار در مدت ۲۰ یا ۳۰ سال، بازدهی ایجاد می‌کند، ممکن است سرمایه‌گذاری ۱۰ ساله را کوتاه‌مدت در نظر بگیرید.

اما در بیشتر موارد، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به هر دارایی با دوره نگهداری ۱ تا ۵ سال، اطلاق می‌شود. این استراتژی، معمولاً ریسک پایین و بازدهی خوبی دارد. برخی از سرمایه‌گذاری های کوتاه‌مدت، نیاز به حداقل دوره نگهداری دارند، اما در باقی موارد، معمولاً تاریخ سررسید یا انقضای مشخص، وجود ندارد. برای مثال یک ملک ممکن است با توجه به شرایط وام، نیاز به یک دوره نگهداری یک تا دو ساله داشته باشد.

سهام برعکس ملک است و ممکن است با خرید سهام در طول حتی دو هفته، سود قابل توجهی از افزایش قیمت آن به دست آورید. اکنون این سؤال مهم پیش می‌آید که بهترین استراتژی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ، کدام است؟ در این مقاله بهترین استراتژی‌ها را معرفی کرده و به طور کامل، توضیح می‌دهیم.

مواردی که باید قبل از سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در نظر بگیرید

از جمله مواردی که باید پیش از سرمایه‌گذاری کوتاه در نظر بگیرید این موضوع است که اهداف سرمایه‌گذاری شما چیست؟ میزان ریسک‌پذیری شما چقدر است؟ چقدر در مورد استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، اطلاع دارید؟ در واقع، اهداف سرمایه‌گذاری شما است که تعیین می‌کند چه نوع استراتژی را انتخاب کنید.

Dror Zifman، یک متخصص امور مالی و مدیر با تجربه iCash، این توصیه را ارائه می‌دهد: «اگر در طول یک سال به پول خود نیاز دارید باید در ابزارهای کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری کنید. اگر چند سال دیگر به پول نیاز دارید، آن را می‌توانید در ابزارهای بلندمدت مانند بازار سهام یا اوراق بهادار با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاری کنید.» بنابراین لازم است که به جدول زمانی ایده‌آل خود فکر کنید. آیا قصد دارید درآمد ماهیانه خود را تقویت کنید؟ یا آیا در نظر دارید برای سال آینده، پس‌انداز کنید؟

بیشتر بخوانیم: هوش مصنوعی و بیت‌کوین چگونه دنیا را تغییر می‌دهند؟

پاسخ به این سؤالات به شما کمک می‌کند تا بهترین استراتژی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت را انتخاب کنید. علاوه بر آن، باید میزان ریسک‌پذیری خود را تعیین کنید. به عبارت دیگر، تا چه اندازه می‌توانید ضرر کنید؟ به یاد داشته باشید که هیچ نوع سرمایه‌گذاری‌ای تضمین شده نیست و حتی در سرمایه‌گذاری‌هایی که ایمن، تلقی می‌شوند، همیشه مقداری ریسک وجود دارد. نکته نهایی قبل از شروع ارزیابی گزینه‌های بالقوه، این است که بدانید تا چه اندازه نسبت به بازار مالی و انواع استراتژی‌ها اطلاع دارید؟

بر این اساس، در صورتی که بی‌تجربه باشید، سرمایه‌گذاری‌های پیچیده ممکن است بهترین انتخاب برای شما نباشد. در عوض، به دنبال استراتژی‌هایی باشید که متناسب با مهارت‌های موجود شما بوده و بتوانید نحوه مدیریت آن را در بازه زمانی مورد نظر بیاموزید.

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در کریپتو چیست؟

به زبان ساده، خرید یک ارز دیجیتال و نگه داشتن آن برای مدت کوتاهی به عنوان یک استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌مدت در رمزارز در نظر گرفته می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت در کریپتو به شدت، تحت تأثیر سیگنال‌های اجتماعی و روندهای بازار است. یک توییت از یک شخص با نفوذ می‌تواند قیمت یک دارایی رمزنگاری خاص را افزایش دهد. با این حال ممکن است چند ساعت یا چند روز بعد به همان سرعت، سقوط کند.

در این نوع سرمایه‌گذاری، لازم است که بازار کریپتو، اخبار و هر عامل دیگری که ممکن است بر قیمت یک ارز دیجیتال، تأثیرگذار باشد، بدون وقفه، بررسی کنید. در نتیجه اگر می‌خواهید از این روش، سود مناسبی کسب کنید، شاید لازم باشد به شغل تمام وقت شما تبدیل شود. همواره این را در نظر داشته باشید که بازار کریپتو، بی‌ثبات، پر نوسان و تا حدودی غیر قابل پیش‌بینی است. بنابراین اگر چه مهارت در این زمینه لازم است، اما همیشه ریسک‌هایی در این بازار وجود دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

نه تنها در مورد بازار کریپتو، بلکه به طور کلی استراتژی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، دارای احتمال ریسک و سود و زیان بیشتری است. بنابراین اگر به دنبال سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تری هستید، بهتر است از نوع بلندمدت یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کنید. در این حالت، شما ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی (معمولاً سال‌ها) نگه می‌دارید.

بیشتر بخوانیم: فوربس؛ شیبا اینو را در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر برای سرمایه‌گذاری قرار داد.

سه نکته کلیدی در معاملات کریپتو که باید بدانید

بازار ارزهای دیجیتال، بازار پر سودتری نسبت به بازارهای دیگر، محسوب می‌شود، اما بدون رعایت برخی نکات، احتمال زیان شما نیز به مراتب افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است که این نکات را پیش از خرید و فروش ارز دیجیتال، در نظر بگیرید:

 • با استفاده از تحلیل بنیادی می‌توانید مواردی نظیر چشم‌انداز محصول، کیفیت تیم، درآمد فعلی و… را بررسی کرده و با توجه به آنها اقدام به معامله کنید.
 • با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانید نمودار قیمت و الگوهای تاریخی را با کمک شاخص‌های مختلف، بررسی کرده و روند قیمت را به صورت احتمالی، پیش‌بینی کنید.
 • با کمک روان‌شناسی مالی (مالی رفتاری)، صبر، انضباط و روش‌های معاملاتی مناسب را برای کاهش ریسک، یاد می‌گیرید و در نتیجه معاملات بهتر و دقیق‌تری خواهید داشت.

به طور کلی، این نکات نه تنها به عنوان یک استراتژی سرمایه ‌گذاری کوتاه ‌مدت، مفید واقع می‌شود، بلکه در  بلندمدت نیز کاربرد دارد.

انواع استراتژی‌های کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاری کدام هستند؟

استراتژی‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که در کوتاه‌مدت، بازدهی سریع با ریسک کم را فراهم می‌کنند. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساب پس‌انداز
 • بازار کریپتو
 • اوراق قرضه شرکتی
 • اوراق قرضه دولتی
 • اوراق بهادار خزانه‌
 • و…

بیشتر بخوانیم: حقایق ابتدایی در مورد بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال که سرمایه‌گذاران باید بدانند

حساب پس‌انداز

یکی از اولین مواردی که معمولاً به عنوان استراتژی سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت به ذهن افراد می‌رسد، حساب پس‌انداز است. زمانی که پول خود را در بانک، قرار می‌دهید اساساً به بانک، وام می‌دهید و به همین دلیل از این پول، سود کسب می‌کنید. اگر به دنبال کم‌ریسک‌ترین و ساده‌ترین روش برای نگهداری پول به مدت ۱ تا ۵ سال هستید، حساب پس‌انداز می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت باشد. البته باید در نظر بگیرید در کشورهایی نظیر ایران به دلیل تورم بالا شاید بهترین انتخاب نباشد.

بهتر است که در کنار آن از روش‌های دیگر نیز برای حفظ ارزش پول خود، استفاده کنید. متأسفانه میانگین سود حساب پس‌انداز، پایین است، با این حال به دلیل ریسک پایین، بسیاری از افراد این روش را ترجیح می‌دهند. اما شما می‌توانید یک حساب پس‌انداز با بازدهی بالا باز کرده و سود قابل توجه بالاتری کسب کنید.

حساب پس‌انداز پربازده (High Yield Saving Account)، نوعی از حساب پس‌انداز در کانادا است که سود بسیار بیشتری نسبت به حساب معمولی دارد. به این نکته باید توجه کرد که حساب پس‌انداز با بازدهی بالا نیاز به حداقل سپرده و موجودی بالاتری دارند.

بازار کریپتو

استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت کریپتو شامل خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال در یک دوره کوتاه، اغلب روزها یا هفته‌ها برای سود بردن از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال است. معامله‌گران، روند قیمت را پیش‌بینی و تجزیه و تحلیل می‌کنند. بر خلاف استراتژی‌های بلندمدت، معامله‌گران کوتاه‌مدت، بهره‌برداری از نوسانات بازار را در اولویت قرار می‌دهند و به دنبال سودهای سریع هستند. با این حال، این رویکرد می‌تواند به دلیل نیاز به زمان‌بندی دقیق و احتمال ضرر در صورت پیش‌بینی اشتباه، ریسک بیشتری داشته باشد.

معاملات کوتاه‌مدت در کریپتو مستلزم درک دقیق پویایی بازار ارزهای دیجیتال و مهارت‌های تصمیم‌گیری سریع است تا بتوان بیشترین سود را از آن به دست آورد. برای افرادی که به دنبال سود سریع هستند، این استراتژی می‌تواند بهترین گزینه باشد. در ادامه ۵ مورد از بهترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در کریپتو را توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانیم: چگونه بیت کوین از ناپایداری های جهانی سود می برد؟

ترید روزانه

ترید روزانه، یک استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت و سریع است که در آن معامله‌گران، ارزهای دیجیتال را در همان روز معاملاتی، خرید و فروش می‌کنند. آنها قصد دارند از نوسانات قیمت در همان روز، سود به دست آورند. معامله‌گران روزانه برای تصمیم‌گیری سریع و آگاهانه به تحلیل تکنیکال، الگوهای نمودار و داده‌های لحظه‌ای، تکیه می‌کنند. موفقیت در معاملات روزانه، نیازمند نظم و انضباط، برنامه معاملاتی مناسب و توانایی واکنش سریع به تغییرات بازار است.

معاملات اسکالپینگ (Scalping)

اسکالپرها مانند معامله‌گران خرد هستند و هدف آنها کسب سود از تغییرات جزئی قیمت است. آنها معاملات کوچک متعددی را در طول روز، انجام می‌دهند و هدف آنها کسب سود در طول زمان است. اسکالپینگ نیاز به دقت دارد و اغلب شامل معاملات مارجین (Margin Trading) برای به حداکثر رساندن بازده است. معامله‌گران باید آماده نظارت دقیق بر بازارها و اجرای سریع معاملات باشند.

نوسان‌گیری (Swing Trading)

یکی دیگر از انواع استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت، نوسان‌گیری یا سوئینگ تریدینگ است. این نوع معامله‌گران به دنبال سود بردن از نوسانات کوتاه‌مدت تا میان‌مدت هستند. آنها با کمک تحلیل تکنیکال، نمودارها را تجزیه و تحلیل و روندها را شناسایی کرده و زمانی که انتظار دارند بازار به نفع آنها حرکت کند، وارد موقعیت می‌شوند. نوسان‌گیری شامل نگه داشتن موقعیت‌ها برای چند روز تا چند هفته است که به معامله‌گران، اجازه می‌دهد تا حرکت‌های قیمتی مهم‌تری را به دست آورند.

آربیتراژ (Arbitrage)

معامله‌گران آربیتراژ از اختلاف قیمت بین ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف، سود کسب می‌کنند. آربیتراژ به زبان ساده‌تر، خرید ارزهای دیجیتال در یک صرافی با قیمت پایین‌تر و فروش آنها در قیمت بالاتر است. برای مثال تصور کنید که قیمت بیت کوین در یک صرافی، ۳۶۳۶۰ دلار و در یک صرافی دیگر، ۳۶۲۰۰ دلار است. در واقع معامله‌گران از تفاوت قیمتی سود می‌برند. در حالی که این استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت، ممکن است بدون ریسک به نظر برسد، اما برای مؤثر بودن، نیاز به اجرای سریع و دسترسی به معاملات متعدد دارد.

بیشتر بخوانیم: ترکیب هوش مصنوعی و بلاک‌چین در امور مالی و سرمایه‌گذاری

معاملات مبتنی بر خبر

بازارهای رمزنگاری به شدت تحت تأثیر اخبار و رویدادها هستند. معامله‌گران، پیش‌بینی می‌کنند که چگونه اعلان‌های خبری مهم، تغییرات نظارتی یا رویدادهای بازار می‌توانند بر قیمت ارزهای دیجیتال، تأثیر بگذارند. آنها بر اساس اخبار، ترید کوتاه‌مدت، انجام می‌دهند. این نوع معاملات، نیازمند درک عمیق پویایی بازار، تحلیل تکنیکال و مدیریت ریسک است. حتماً این موضوع را در نظر داشته باشید که این روش به دلیل سرعت تصمیم‌گیری ذاتاً ریسک بیشتری دارد.

بنابراین همیشه تحقیقات کاملی، انجام دهید، نسبت به اخبار بازار، به روز باشید و در هنگام اجرای این استراتژی‌ها میزان تحمل ریسک خود را در نظر بگیرید.

اوراق قرضه شرکتی

یکی دیگر از انواع استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت، خرید اوراق قرضه شرکتی است. اوراق قرضه شرکتی، نوعی اوراق بدهی است که به سرمایه‌گذاران، فروخته می‌شود. شرکت‌های بزرگ، آنها را برای جمع‌آوری پول برای اهداف مختلف، صادر می‌کنند. ممکن است از خود بپرسید: «تفاوت بین اوراق قرضه شرکتی و سهام شرکتی چیست؟» سهام، سهمی از شرکت است که سرمایه‌گذار، مالک آن بوده و سود سهام دریافت می‌کند. ارزش سهام نیز بسته به موفقیت شرکت، ممکن است افزایش یا کاهش پیدا کند.

اوراق قرضه شرکتی، بیشتر شبیه وام است. شرکت، مبلغ پرداختی را به سرمایه‌گذار بازپرداخت می‌کند و معمولاً نرخ بهره و تاریخ سررسید از قبل تعیین شده وجود دارد. این اوراق، سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری نسبت به سهام در نظر گرفته می‌شود. چرا که سهام ممکن است هرگز افزایش قیمت قابل توجهی نداشته باشد و هیچ نشانه روشنی از بهترین زمان برای فروش سهام، وجود ندارد.

اوراق قرضه شرکتی که یکی از انواع استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت است، در صورت سقوط شرکت در معرض خطر است. اگر چه معمولاً دارایی‌های شرکت به عنوان وثیقه استفاده می‌شود. بنابراین احتمال بازپرداخت زیان شما وجود دارد.

اوراق قرضه دولتی

اوراق قرضه دولتی، مشابه اوراق قرضه شرکتی است، با این تفاوت که توسط دولت، صادر می‌شود. به دلیل ریسک پایین، این اوراق معمولاً نرخ بهره پایینی می‌پردازند. با این حال آنها (اوراق قرضه ایالات متحده) به دلیل معافیت از مالیات‌های ایالتی و محلی، بهینه هستند. بیشتر اوراق قرضه دولتی برای تأمین مالی برنامه‌های مفید داخلی، پروژه‌های زیربنایی، پارک‌ها و مجموعه‌ای از خدمات عمومی دیگر، استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانیم: نجات درآمد دیجیتال: چگونه تشخیص دهید، احیا کنید و به اوج برسید .

اوراق بهادار خزانه

Treasury-Bill یکی از انواع اوراق خزانه است که کوتاه‌ترین سررسید را در بین انواع آنها دارد. به طور معمول، اوراق خزانه دارای مدت سررسید ۴ هفته، ۸ هفته، ۱۳ هفته، ۲۶ هفته یا ۵۲ هفته است. اسناد خزانه Treaasury-Notes دارای سررسید بین ۲ تا ۱۰ سال هستند. این اوراق بهادار که یکی از انواع استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت هستند، به صورت ۶ ماهه، بهره پرداخت می‌کنند.

آیا معاملات کریپتو در کوتاه‌مدت، سودآور است؟

معاملات کوتاه‌مدت در کریپتو یکی از بهترین انواع استراتژی‌ها برای کسب سود است، اما همواره باید چالش‌های آن را در نظر داشته باشید. جذابیت سودهای سریع، غیر قابل انکار است، اما باید به ماهیت نوسانی بازار کریپتو نیز توجه کرد. موفقیت در خرید ارزهای دیجیتال یا فروش آنها به پیش‌بینی دقیق، زمان‌بندی دقیق و مدیریت ریسک، بستگی دارد. برای کسب سود در کوتاه‌مدت لازم است از روند قیمت‌ها، اخبار و احساسات بازار، مطلع باشید.

شاید بتوان گفت ایجاد تعادل بین استراتژی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در برنامه سرمایه‌گذاری کریپتو می‌تواند رویکرد عاقلانه‌ای باشد.

سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت بهتر است یا بلندمدت؟

انتخاب بین استراتژی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت کریپتو به اهداف و میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد. استراتژی بلندمدت مانند کاشت بذر برای رشد در آینده هستند که پتانسیل بازدهی قابل توجهی را ارائه می‌دهند، اما به صبر نیاز دارند. استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت در مدت کم، بازدهی سریع دارد، ولی ریسک آن به مراتب بیشتر است. یک استراتژی متنوع سرمایه‌گذاری در کریپتو که عناصر کوتاه‌مدت و بلندمدت را در بر می‌گیرد، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

معاملات روزانه در کریپتو برای چه افرادی مناسب است؟

در این جا چند سؤال وجود دارد که باید از خود بپرسید و تعیین کنید که آیا ترید روزانه، استراتژی مناسبی برای شما است یا خیر.

 • آیا زمانی برای اختصاص دادن به معاملات روزانه دارید؟ اگر دارای یک شغل تمام‌ وقت هستید و نمی‌توانید تمام روز به صفحه نمایش کامپیوتر خود خیره شوید، احتمالاً این معاملات برای شما مناسب نیست.
 • مطمئن شوید که در حین کار و شغل اصلی خود، معامله نمی‌کنید. چرا که در این شرایط نمی‌توانید زمان و انرژی مورد نیاز را به معاملات خود اختصاص دهید.
 • آیا تحمل ریسک کافی برای معاملات روزانه دارید؟ به عبارتی آیا توان مشاهده نوسانات ارز در طول روز و از دست دادن بخشی از سرمایه خود را به صورت روزانه دارید؟ این استراتژی سرمایه ‌گذاری کوتاه مدت، در صورت صبور نبودن و ریسک‌پذیری پایین، برای شما مناسب نیست.

بیشتر بخوانیم: راهنمای استراتژی بازاریابی دیجیتال ۲۰۲۴

نکات مهم در استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت در کریپتو

فقط آن بخشی از پول خود را که می‌توانید از دست دهید، سرمایه‌گذاری کنید. این بدان معنا نیست که تمام پول خود را در کریپتو از دست خواهید داد، اما باید این ذهنیت را در نظر داشته باشید که ریسک همواره در این بازار وجود دارد. در واقع بهترین حالت این است که به میزان توان مالی خود، سرمایه‌گذاری کنید. برخی از افراد عادت دارند تمام پس‌انداز و پول خود را برای معامله ارزهای دیجیتال (خرید اتر، بیت کوین، تتر و…) استفاده کنند.

به عنوان یک استراتژی می‌توان گفت بهتر است افراد تازه‌وارد در بازار کریپتو، ۵ درصد از درآمد، افراد علاقه‌مند به کریپتو حدود ۱۰ درصد از درآمد و افراد متخصص در بازار مالی، ۲۰ درصد یا بیشتر را برای سرمایه‌گذاری در کریپتو در نظر بگیرند.

برای تعیین ترکیب مناسب برای سبد ارزهای دیجیتال خود به پیش‌بینی قیمت، روند بازار و اهداف مالی خود توجه داشته باشید.

چگونه بهترین ارز دیجیتال را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم؟

بیش از ۱۲۰۰۰ ارز رمزنگاری شده وجود دارد و ممکن است تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری روی هر یک از آنها دشوار باشد. قبل از سرمایه‌گذاری در هر دارایی رمزنگاری و انتخاب بهترین استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت، باید گزینه‌های خود را مطالعه کرده و در مورد آنها، تاریخچه، پیش‌بینی‌ها، خطرات و موارد دیگر تحقیق کنید. علاوه بر آن، بررسی تاریخچه بازار و ارزش بازار یک دارایی رمزنگاری خاص، می‌تواند بینشی از ثبات و پذیرش جهانی آن را نشان دهد.

سخن پایانی

بسیاری از افراد به دلیل تمایل به سود سریع و آنی، ترجیح می‌دهند به صورت کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری کنند. گزینه‌های مختلفی نظیر اوراق قرضه، اوراق خزانه، حساب پس‌انداز، بازار کریپتو و… نیز برای انتخاب وجود دارد. شاید بتوان گفت از میان این موارد، بازار ارزهای دیجیتال، بهترین گزینه برای استراتژی سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت باشد. این بازار، نوپا بوده و فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی را در اختیار افراد، قرار می‌دهد.

اما باید در نظر گرفت که ریسک بیشتری در این بازار به دلیل نوسانات ذاتی، وجود دارد. سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت باید همواره نسبت به تحولات بازار به روز بوده و زمان زیادی را صرف معاملات برای کسب بازدهی بالا کنند.

منبع: نوبیتکس

بیشتر بخوانیم: ۱۰ شرکت فین‌تک با سریع‌ترین رشد در سال ۲۰۲۳

کانال تلگرام رسانه فناوری هوشمند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا